Radni zdecydowali o nowych cenach odbioru śmieci. Nie segregujesz? Zapłacisz więcej

- Kategoria: Wiadomości
0

Podczas dzisiejszej Sesji Rady Miasta olsztyńscy radni zdecydowali o nowych cenach odbioru śmieci. Zgodnie z przyjętymi przepisami więcej będzie trzeba płacić, jeśli odpady nie są segregowane.

Jest to związane z wejściem w życie przepisów obligujących do segregacji śmieci. W konsekwencji znowelizowane zostało lokalne prawo. Za nowymi stawkami opowiedziało się 12 radnych, dwóch się wstrzymało, a siedmiu kolejnych było przeciw.

W myśl nowych przepisów bez zmian pozostaną ceny odbioru odpadów posegregowanych. Teraz każdy mieszkaniec płaci 18 złotych miesięcznie. W przypadku nie wypełnienia obowiązku selektywnej zbiórki, opłata będzie wynosić 54 złote. Dotychczas za odbiór zmieszanych śmieci trzeba było płacić 36 złotych.

– Zgodnie z przepisami wysokość opłaty podwyższonej powinna być nie niższa niż dwukrotna wysokość i nie wyższa niż czterokrotna wysokość stawki podstawowej – wyjaśnia dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta, Zdzisław Zdanowski. – Mając na względzie, że dotychczas na terenie Olsztyna osoba, która nie segregowała odpadów ponosiła opłatę dwukrotną, to ustalenie stawki podwyższonej na tym samym poziomie nie zachęcałoby do zmiany nawyków w gromadzeniu odpadów. Stąd opłaty dla wszystkich rodzajów nieruchomości zostały zwiększone do trzykrotności stawki podstawowej.

Celem podniesienia opłat jest m.in. zwiększenie stopnia segregacji śmieci. Zgodnie z nowymi przepisami firmy już podczas odbioru odpadów będą mogły skontrolować, czy odpady są odpowiednio podzielone. Jeśli niemożliwe będzie zdecydowanie o nałożeniu podwyższonej opłaty, jak za śmieci zmieszane.

Uchwała wejdzie w życie w 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa. Przepisy dotyczące domków letniskowych zaczną obowiązywać od nowego roku.

Treść uchwały

Źródło: UM Olsztyna

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Jak skutecznie organizować lokalne wydarzenia sportowe?

Wydarzenia sportowe nie tylko sprzyjają promocji zdrowego stylu