Wiadomości

Pyły z popiołów utrudniają segregację odpadów w olsztyńskim ZUOK-u

Tylko cześć gmin z Centralnego Regionu Gospodarki Odpadami województwa warmińsko-mazurskiego podjęła uchwały w sprawie selektywnej zbiórki popiołów. Zarząd ZGOK apeluje do pozostałych, by jak najszybciej zorganizowały odrębną zbiórkę popiołów z domowych palenisk.

W 37 gminach Centralnego Regionu Gospodarki Odpadami popioły z domowych pieców i kominków nie mogą trafiać do śmieci zmieszanych. Powinny być zbierane oddzielnie. W nowym Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Olsztynie zastosowana jest technologia biosuszenia i mechanicznego sortowania, która nie toleruje obecności popiołów w odpadach.

Śmieci, które trafiają do ZUOK-u suszone są w 14 komorach. Odbywa się to dzięki drobnoustrojom żerującym na odpadach – w środowisku tlenowym wytwarzają one ciepło. Już po 3 godzinach od zamknięcia komór temperatura osiąga 55°C, a najwyższa dopuszczalna w komorze to 67°C. Po 10 dniowym procesie biosuszenia odpady mają już tylko poniżej 10% wilgoci. Stamtąd trafiają na linie technologiczne, gdzie wysortowuje się z nich surowce wtórne (metale żelazne i nieżelazne), odpady niebezpieczne (baterie) oraz tzw. balast (np. drobny gruz). Niestety, jeśli te suche odpady zawierają popioły, w halach zmieniają się one w tumany pyłów szkodliwych dla pracujących tam ludzi i urządzeń.

Olsztyński ZGOK zaprasza każdego, kto chciałby naocznie przekonać się o tym, do zwiedzania zakładu w godzinach przetwarzania wysuszonych odpadów. Świadomość mieszkańców i starania zarządów gmin mogą pomóc szybko rozwiązać ten problem.

-Unieszkodliwianie naszych odpadów to nasza wspólna sprawa – mówi Adam Sierzputowski, przesz ZGOK w Olsztynie. -Niektóre gminy już prowadzą oddzielną zbiórkę popiołów, ale niestety nie wszystkie. Pracownicy ZUOK muszą pracować w maskach, źle działają również separatory, czyli urządzenia optyczne i elektromagnetyczne segregujące odpady na taśmie. Problem jest szczególnie dotkliwy zimą, gdy ogrzewamy mieszkania paląc w piecach i popioły wyrzucamy do odpadów zmieszanych – dodaje prezes Sierzputowski.

Warto przypomnieć, że poza tworzywami sztucznymi, makulaturą i szkłem, selektywnie zbierane są też odpady niebezpieczne, takie jak farby, rozpuszczalniki i inne chemikalia, żarówki, świetlówki, zużyte opony. Muszą być one przekazywane do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych znajdujących się w każdej gminie.

Zużyte baterie należy wrzucać do specjalistycznych pojemników znajdujących się w obiektach użyteczności publicznej, szkołach, urzędach itp. Przeterminowane leki umieszczamy w przeznaczonych do tego celu pojemnikach ustawionych na terenie wytypowanych aptek i placówek, które zobowiązały się do ich zbiórki. Zużyty sprzęt elektroniczny należy przekazać do sklepu, w którym kupujemy sprzęt nowy. Do śmieci zbieranych selektywnie należą również odpady wielkogabarytowe, czyli te o dużych rozmiarach, np. meble, dywany, itp. Oddzielnie zbierane jest też gruz budowlany.

Zespół ZGOK Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*