Na sygnale

Przekroczyli prędkość w obszarze zabudowanym – stracili prawo jazdy

Od początku roku policjanci odnotowali 23 przypadki przekroczenia prędkości o ponad 50km/h w obszarze zabudowanym. Tylu kierowcom w myśl obowiązującego prawa zatrzymano uprawnienia do kierowania na trzy miesiące. Mimo tak surowej kary policjanci ciągle zatrzymują kierowców, którzy w tak rażący i niebezpieczny sposób łamią obowiązujące przepisy.

Kętrzyn

Wczoraj przed godziną 9:00 w miejscowości Garbno policjanci zespołu ruchu drogowego zatrzymali kierującego pojazdem marki Volvo, który w terenie zabudowanym jechał z prędkością 136 km/h. Kierowcą okazał się 59-letni mieszkaniec powiatu pruszkowskiego. Mężczyzna przekroczył dozwoloną prędkość o 86 km/h. Jakby tego było mało 59-latek popełnił jeszcze inne wykroczenie w ruchu drogowym. Wyprzedzał inny pojazd na przejściu dla pieszych. Policjanci zgodnie z obowiązującymi przepisami zatrzymali mu prawo jazdy. 59-latek został również ukarany mandatami karnymi w wysokości 700 złotych i 20 punktami karnymi.

[flowplayer src=”http://www.warminsko-mazurska.policja.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/32/32-37257.mp4″ width=”600″ height=”600″ ]

Ostróda

Od wczoraj ostródzcy policjanci ruchu drogowego zatrzymali uprawnienia aż 4 kierowcom, którzy na terenie zabudowanym znacznie przekroczyli prędkość w obszarze zabudowanym. Ogromną nieodpowiedzialnością wykazał się mieszkaniec Warszawy, który przekroczył dozwolona prędkość o 60 km/h, wyprzedzając do tego inne samochody na tzw. podwójnej ciągłej. Za to, że swoją toyotę rozpędził do takiej prędkości, podobnie jak pozostali trzej kierowcy stracił prawo jazdy na najbliższe 3 miesiące. Ponadto każdy z kierowców, którym zatrzymano prawo jazdy został ukarany kilkuset złotowym mandatem karnym.

Olsztyn

Wczoraj kilkanaście minut przed godziną 11.00 policjanci z olsztyńskiej drogówki, wyposażeni w wideo-rejestrator zauważyli, że jadący przed nimi kierowca mknie suzuki ulicą Kościuszki bez zapiętych pasów bezpieczeństwa i z prędkością o prawie 30 km/h większą od dopuszczalnej. Funkcjonariusze zatrzymali osobówkę do kontroli. W trakcie interwencji okazało się, że jego auto miało rozbitą przednią szybę i pęknięty klosz tylnej lampy. Mężczyzna nie posiadał przy sobie wymaganych podczas kontroli drogowej dokumentów – prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i dokumentu ubezpieczenia OC. 63-latek tłumaczył się policjantom, że dokumenty zostały mu skradzione.

Po sprawdzeniu w policyjnych systemach wyszło na jaw, że nie kradzież a wykroczenia drogowe popełnione wcześniej przez kierującego, były powodem braku dokumentów. Jak się okazało mężczyzna miał zatrzymane prawo jazdy w zeszłym roku przez funkcjonariuszy. Policjanci sporządzili dokumentację z interwencji i w najbliższym czasie skierują wniosek do sądu o ukaranie mieszkańca Olsztyna.

Trzy godziny później policjanci zatrzymali do kontroli osobowego forda. Auto jechało ulicą Tuwima z prędkością ponad 100 km/h przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h. Za popełnione wykroczenie 51-letni kierowca na najbliższe trzy miesiące stracił prawo jazdy. Mieszkaniec Olsztyna został również ukarany mandatem karnym a na jego koncie pojawiły się punkty karne.

Policjanci przypominają:

Zgodnie z artykułem 180a kodeksu karnego to na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Od początku tego roku policjanci drogówki ujawnili 27 kierowców, którzy mimo cofnięcia im uprawnień w drodze decyzji administracyjnej kierowali pojazdem, a tym samym popełnili przestępstwo. Odnotowano także ponad 60 przypadków kierowania pojazdami przez osoby, która nigdy nie posiadały uprawnień do kierowania. Za takie wykroczenie kierujący może zostać ukarany mandatem w wysokości 500 złotych. W 21 przypadkach policjanci odstąpili od nałożenia mandatu za takie wykroczenie i skierowali wniosek o ukaranie do sądu i orzeczenie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Jak mówi podinsp. Mariusz Tański z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie:

Jeżeli sąd orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów, a mimo to ktoś zdecyduje się wsiąść za kierownicę będzie odpowiadał za przestępstwo z kodeksu karnego, a nie wykroczenie. Konsekwencje wtedy są zdecydowanie surowsze.

źródło: KWP Olsztyn (ep/kb/bb/rj)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*