Ciekawostki

Przedszkolaki odwiedziły olsztyńskich policjantów

We wtorek i środę olsztyńskich policjantów odwiedziły przedszkolaki z „Akademii Prymusa” i „Patryka”. Wizyta w jednostce Policji była dla dzieci okazją do poznania specyfiki policyjnej pracy i obejrzenia sprzętu wykorzystywanego przez funkcjonariuszy w czasie służby. Nie zabrakło również rozmów o sprawach istotnych – bezpiecznych zachowań w okresie wakacyjnym, zasadach poruszania się po drodze, konieczności noszenia elementów odblaskowych. Spotkania zakończyły realizację w roku szkolnym 2013/2014 programu pn. „Do źródeł wiedzy o bezpieczeństwie – Otwarte Jednostki Policji”.

Dzieci w wieku od 3 do 6 lat z olsztyńskich przedszkoli „Akademia Prymusa” i „Patryk” odwiedziły olsztyńską jednostkę Policji przy ul. Pstrowskiego. Każda z grup docierających na spotkanie z policjantami widoczna była już z oddali, bowiem dzieci ubrane były w odblaskowe kamizelki i chusty. Podczas wizyty dzieci miały okazję z bliska zobaczyć miejsce pracy policjantów i obejrzeć sprzęt wykorzystywany podczas służby.

Wycieczka po komendzie rozpoczęła się w centrum monitoringu miejskiego, gdzie na dzieciach ogromne wrażenie zrobiła duża ilość telewizorów i możliwość „podglądania” tego, co dzieje się w różnych dzielnicach Olsztyna, sprawdzania, czy kierowcy jeżdżą z zapiętymi pasami oraz czy piesi przechodzą na zielonym świetle i w miejscach do tego przeznaczonych. Wielką frajdą okazała się możliwość wejścia do służbowego radiowozu, zwłaszcza siedzenie za jego kierownicą i włączanie sygnałów, dzięki czemu dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi policjanci.

Niektórzy odważyli się również zasiąść na siedzeniu, które zwykle zajmują osoby zatrzymane. Policjanci zademonstrowali także sprzęt, który wykorzystywany jest podczas zabezpieczania imprez sportowych, dzieci mogły ubrać poszczególne elementy munduru. Każde spotkanie z dziećmi jest również okazją, by przypomnieć im zasady, których powinny przestrzegać, by być bezpiecznymi.

Niespełna tydzień przed wakacjami, z których korzystają również przedszkolaki, policjanci opowiedzieli o bezpiecznej zabawie nad wodą, na podwórku, na wsi i podczas wycieczek, przestrzegli przed kontaktem z osobami nieznajomymi, poradzili, co zrobić, gdy ktoś się zgubi rodzicom podczas zwiedzania obcego miasta.

Spotkania zakończyły realizację programu „Do źródeł wiedzy o bezpieczeństwie – Otwarte Jednostki Policji” w roku szkolnym 2013/2014. Zgodnie z jego założeniami dzięki bezpośredniemu kontaktowi z policjantami w dzieciach i młodzieży utrwalają się zasady bezpiecznych zachowań, ponadto najmłodsi goście jednostek Policji poznają jej rolę w zapobieganiu i zwalczaniu patologii. W minionym roku szkolnym olsztyńską jednostkę Policji odwiedziło ponad 700 dzieci z 20 placówek oświatowych i leczniczych.

Źródło, fot.: KMP Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*