Prace Ity Haręzy w Galerii Marszałkowskiej

- Kategoria: Kultura
0

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

W poniedziałek 4 kwietnia w Galerii Marszałkowskiej o godz. 16.00 odbędzie się wernisaż wystawy Ity Haręzy.

Ita Haręza otrzymała stypendium artystyczne marszałka województwa warmińsko-mazurskiego w 2015 roku, dzięki czemu mogła zrealizować cykl prac graficznych. Całość stanowi próbę opisania postaci człowieka w kontekście szerokich kulturowych odniesień.

Tytuł realizacji: „Adam i Ewa” odwołuje do tematu zaczerpniętego z Biblii. Wątkiem wyeksponowanym z historii Adama i Ewy jest tutaj moment wygnania z raju. Ten problem wydaje się szczególnie godny uwagi ze względu na jego uniwersalne znaczenie.

W ikonografii przedstawienia „Adama i Ewy” sprowadzają się zazwyczaj do kompozycji aktów w pejzażu. Prezentowane prace wpisują się w tę tradycję. Podstawowym założeniem dzieła było bowiem twórcze badanie relacji pomiędzy podstawowymi formami natury, a kształtem postaci ludzkiej. W kompozycjach graficznych z cyklu „Adam i Ewa” wykorzystane zostały także wizerunki torsów antycznych greckich i rzymskich rzeźb. Zabieg ten miał na celu podkreślenie anonimowego, uniwersalnego opisu człowieka.

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Studencie, pamiętaj o ubezpieczeniu – komunikat NFZ

Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po