Zapowiedzi wydarzeń

Powiatowa Wigilia Święta Niepodległości

Wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni, udział rekonstruktorów z epoki, którzy przeprowadzą pobór do wojska i głośne próby ogniowe, występy chórów – to tylko część atrakcji zaplanowanych w czasie Powiatowej Wigilii Święta Niepodległości, która odbędzie się 10 listopada o godz. 16 przed budynkiem olsztyńskiego starostwa.

Narodowe Święto Niepodległości przypadające 11 listopada to jedno z najważniejszych polskich świąt państwowych.
– To święto, które upamiętnia rocznicę odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego – podkreśla Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. – Jako Powiat Olsztyński chcemy je świętować wspólnie z mieszkańcami Olsztyna i powiatu w sposób radosny, ze śpiewem, bez zbędnego patosu i zadęcia. Dlatego do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy chóry z terenu powiatu, które będą nas prowadzić we wspólnym śpiewaniu i rekonstruktorów z epoki.

Powiatowa Wigilia Święta Niepodległości jest organizowana dopiero po raz drugi. Rok temu świętowanie odbyło się w Galerii Sztuki „Synagoga” w Barczewie, a w tym roku po raz pierwszy w historii odbędzie się na dużym parkingu przed budynkiem olsztyńskiego starostwa, który będzie podświetlony na biało-czerwono.

Powiatowa Wigilia Święta Niepodległości rozpocznie się w niedzielę 10 listopada o godz. 16.

Zaproszenie do świętowania i wspólnego śpiewania przyjęły trzy chóry z terenu powiatu:

  • Kameralny Chór w Olsztynku pod kierownictwem Marii Gonkiewicz,
  • chór Concordia z Dobrego Miasta pod batutą Andrzeja Ilkiewicza i chór Swojska Nutka z Klubu Seniora w Olsztynku

– Każdy chór wykona 3-4 utwory samodzielnie, we własnej aranżacji i rozkładzie na głosy, a potem chóry wspólnie poprowadzą mieszkańców wyposażonych w śpiewniki i kotyliony do wspólnego śpiewu – mówi Mariusz Kwas, dyrektor promocji w olsztyńskim starostwie. – Mogę zapewnić, że nie zabraknie znanych piosenek „masowego rażenia”, jak choćby: „O mój rozmarynie”, „Pierwsza brygada”, „Wojenko, wojenko”, czy „Przybyli ułani pod okienko”.

To jednak nie wszystko. Spora atrakcją, szczególnie dla mniejszych, ale i tych większych chłopców powinien być udział rekonstruktorów z epoki. Rekonstruktorzy będą w mundurach Legionów Piłsudskiego, w mundurach carskich (ale z polskim orłem), a także w mundurach Pruskich – w 1918 roku nie było mundurów polskich , więc obok siebie w czasie walki o niepodległość spotykali się Polacy w różnych mundurach.

– Żołnierze będą mieli repliki broni z epoki, a także mini szpital polowy – mówi Mariusz Kwas. – Wiem, że rekonstruktorzy w czasie wydarzenia będą prowadzić zaciąg do wojska wśród uczestników wydarzenia. Kandydaci po przejściu badań w szpitalu polowym będą musztrowani przez żołnierzy.

Najgłośniejszą atrakcją oprócz śpiewów będzie replika karabinu maszynowego z 1908 roku na gaz propan-butan, która zapewne wystrzeli tego dnia niejeden raz.

– Dla osób, które zmarzną przygotowujemy też koksowniki i ogrzewany namiot, gdzie będzie można napić się gorącej herbaty – zapowiada Mariusz Kwas.

Organizatorem wydarzenia jest Powiat Olsztyński, partnerami: Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Urząd Miejski w Dobrym Mieście i Urząd Miejski w Olsztynku.

 

Źródło: powiat-olsztynski.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*