Wiadomości

Ponad 16 tys. zgłoszeń. Strażnicy miejscy podsumowali ubiegły rok

W 2016 roku Dyżurny Straży Miejskiej przyjął 16686 zgłoszeń od mieszkańców Olsztyna, co stanowi wzrost w porównaniu do 2015 roku o 5,7%, a w porównaniu z rokiem 2014 odnotowano wzrost o 22%. Natomiast Dyżurny Miasta w 2016 roku przyjął 11472 zgłoszenia, ilość zgłoszeń utrzymuje się na poziomie 2015 r.

Zgłoszenia dotyczyły głównie utrzymania czystości i porządku w mieście, zakłócania porządku publicznego i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W pozostałych sprawach dominowały zgłoszenia dotyczące nieprawidłowego trzymania zwierząt, uszkodzeń nawierzchni dróg, awarii występujących w urządzeniach sieci komunalnych i w budynkach oraz osób potrzebujących natychmiastowej pomocy.

Bezpieczeństwo

W trakcie pełnienia służby patrolowej, olsztyńscy strażnicy miejscy w roku 2016 zatrzymali na gorącym uczynku 62 sprawców, którzy popełnili czyny zabronione:
– 4 sprawców kradzieży mienia,
– 10 sprawców zniszczenia mienia,
– 2 sprawców włamania,
– 2 sprawców pobicia,
– 6 sprawców prowadzących pojazdy w stanie nietrzeźwym,
– 1 sprawcę naruszenia nietykalności cielesnej
– 2 sprawców posiadających narkotyki,
– 26 osób poszukiwanych listami gończymi,
– 3 sprawców uszkodzenia mienia
– 2 sprawców gróźb karalnych
– 2 sprawców rozboju
– 1 sprawcę znieważenia
– 1 sprawcę czynów pedofilskich

Strażnicy ujawnili także 22 przestępstwa , które zostały przekazane Policji.

Przeciwdziałanie alkoholizmowi

Na przestrzeni 2016 r. strażnicy miejscy, podobnie jak w poprzednich latach, podejmowali bardzo dużo interwencji wobec osób spożywających alkohol w miejscach zabronionych. Tego rodzaju zachowania, pomimo coraz mniejszego przyzwolenia społecznego, są dość powszechne. Wpływają one negatywnie na poczucie bezpieczeństwa, budzą szczególny niepokój mieszkańców i niestety, często związane są z innymi naruszeniami prawa. W związku z powyższym, nasza działalność ukierunkowana była na eliminowaniu tego zjawiska. Był to jeden z najważniejszych priorytetów. Strażnicy miejscy w 2016 r. podjęli 5030 interwencji wobec osób spożywających alkohol w miejscu zabronionym. Ponadto, strażnicy w 2016 r. doprowadzili 2640 osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień lub miejsc zamieszkania (wzrost o 28%)­, które dawały powód do zgorszenia w miejscu publicznym, znajdowały się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażały życiu i zdrowiu.

Działania wobec osób bezdomnych

W 2016 r. Dyżurny Straży Miejskiej przyjął od mieszkańców miasta Olsztyna 1458 zgłoszeń (wzrost o 26%) dotyczących osób bezdomnych. Niestety, pomimo szybkiej interwencji stwierdzono 3 zgony, 1335 osób bezdomnych (wzrost o 23%) będących w upojeniu alkoholowym zostało przekazanych do izby wytrzeźwień, 59 bezdomnych zostało przekazanych do schroniska i 48 bezdomnych (wzrost o 118%) do ośrodków zdrowia, pozostałe osoby bezdomne nie potrzebowały pomoc.Ponadto, Straż Miejska wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w okresie jesienno – zimowo – wiosennym każdego roku dokonuje szczegółowej kontroli miejsc przebywania osób bezdomnych na terenie miasta Olsztyna.

Czyste miasto

Turystyczny charakter Olsztyna i duże tereny rekreacyjne, powodują konieczność szczególnej dbałości o estetykę i czystość miasta. W zakresie czynności wykonywanych przez strażników miejskich wchodziła kontrola: stanu czystości ulic, chodników, posesji; przestrzegania warunków zimowego utrzymania; respektowania przepisów dotyczących gromadzenia odpadów stałych i ciekłych na posesjach. Wszystkie wymienione wyżej czynności były nieodłącznym elementem pełnionej służby. W trakcie codziennych patroli strażnicy miejscy dokonywali kontroli nieruchomości (także ogrody działkowe) pod względem przestrzegania przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jak również uchwały Rady Miasta. Strażnicy w 2016 r. przekazali do różnych instytucji i podmiotów 2203 sprawy porządkowe. Ponadto, w 2016 r. podjęli 2889 interwencji w stosunku do osób zanieczyszczających lub zaśmiecających miejsca dostępne dla publiczności, w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec oraz niszczących roślinność.

Wraki

W 2016 r. strażnicy z art. 50a Ustawy prawo o ruchu drogowym tj. pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza, usunęli 10 pojazdów oraz doprowadzili do usunięcia 72 wraków pojazdów pozostawionych na terenie miasta Olsztyna.

Bezpieczeństwo nieuchronionych uczestników ruchu

W 2016 roku jednym z zadań priorytetowych Straży Miejskiej była poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. W związku z powyższym podjęliśmy szereg różnorodnych działań mających na celu zmniejszenie zdarzeń z udziałem pieszych i rowerzystów. Były to działania prewencyjne, edukacyjne, a także represyjne. Działania te prowadzone były systematycznie i długofalowo. Patrole Straży Miejskiej kierowane były w miejsca gdzie dochodzi do największej ilości zdarzeń drogowych z udziałem pieszych (centrum miasta, okolice dworca PKP, PKS, miejsca niebezpieczne. Kierowane były również w okolice szkół oraz zabezpieczano miejsca niebezpieczne występujące na drogach (dziury w jezdni, awarie wodociągowe, uszkodzone urządzenia drogowe, zmiany organizacji ruchu).

Profilaktyka

W roku 2016 strażnicy odbyli 58 spotkań z pedagogiem szkolnym bądź dyrektorem. Przeprowadzono 122 pogadanki na temat bezpieczeństwa w szkołach podstawowych i przedszkolach na terenie Olsztyna. W pogadankach udział wzięło 4945 uczniów i przedszkolaków. Na przełomie roku w ramach akcji ,,Senior” przeprowadzono serię pogadanek w Dziennych Domach Pomocy Społecznej kierowanych przez MOPS. Akcja ta skierowana była do osób starszych i spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. W 2016 roku strażnicy uczestniczyli w 24 festynach organizowanych m.in. przez Urząd Miasta Olsztyna, Rady Osiedla, placówki edukacyjne, parafie. Założeniem wszystkich festynów była poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Olsztyna.

Źródło: SM w Olsztynie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*