
Podejrzenie błonicy u 30-letniego pacjenta. Komunikat WSS w Olsztynie
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie potwierdza, że do szpitala trafił młody mężczyzna z wielochorobowością. W trakcie diagnostyki w jego materiale biologicznym stwierdzono obecność pałeczek maczugowca.
23 marca do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie trafił pacjent z podejrzeniem błonicy. Aby potwierdzić diagnozę, próbki pobrane od pacjenta zostaną poddane szczegółowej analizie w Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie. Na ten moment nie ma dowodów na związek mężczyzny z pacjentami zakażonymi błonicą we Wrocławiu.
Państwowa Inspekcja Sanitarna wszczęła dochodzenie epidemiologiczne, mające na celu ustalenie źródła potencjalnej infekcji i ewentualnego zagrożenia dla innych osób.
Komunikat Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie
Próbki zostały wysłane do Państwowego Zakładu Higieny, aby ocenić czy jest to szczep toksynotwórczy, tylko taki bowiem wywołuje błonicę. Prawdopodobnie nie jest to szczep toksynotwórczy, a zatem z błonicą nie mamy do czynienia.
Szpital wdrożył wszelkie przewidziane procedury. Pacjent został odizolowany i poddany intensywnemu leczeniu, a osoby które miały z nim kontakt otrzymały szczepionkę w ramach profilaktyki poekspozycyjnej.
Zwracamy także uwagę, że spadający poziom wyszczepialności społeczeństwa skutkuje nawrotem jednostek chorobowych, które dzięki zdobyczom nauki udało się wyeliminować.