Wiadomości

Piotr Grzymowicz: „Trzeba przyznać, że mamy szczęście do nagród za oświetlenie. A może po prostu jesteśmy w tym dobrzy?”

Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz w najnowszym wpisie na swoim blogu odniósł się do sukcesów oświetleniowych miasta, a także podsumował konferencję, zatytułowaną Technologia LED – rozwój z prędkością światła, która odbyła się 3 kwietnia w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym.

Trzeba przyznać, że mamy szczęście do nagród za oświetlenie. A może po prostu jesteśmy w tym dobrzy? Już w 2007 roku zmodernizowaliśmy oświetlenie miejskie, zmniejszając koszty energii elektrycznej o 30 proc. Za modernizację oświetlenia ulicznego Gmina Olsztyn uzyskała tytuł „Najlepiej oświetlonej gminy i miasta 2007 roku”.

Także w kolejnych latach otrzymywaliśmy ważne nagrody. W roku 2010 Gmina Olsztyn otrzymała I nagrodę w kategorii „Oświetlenie okazjonalne” za oświetlenie i iluminację II Warmińskiego Jarmarku Świątecznego, a w roku 2013 I nagrodę za inteligentne „wędrujące światło” na ścieżkach pieszo-rowerowych nad Jeziorem Krzywym. Przynosi to satysfakcję i stanowi powód do i… organizacji ogólnopolskiej konferencji poświęconej nowoczesnej technologii oświetlania miast i gmin.

Taka konferencja, zatytułowana Technologia LED – rozwój z prędkością światła, odbyła się dzisiaj w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym. Jej organizacja byłaby praktycznie niemożliwa bez silnego partnera strategicznego, jakim jest firma Philips Lighting Poland. Intensywna współpraca samorządu Olsztyna z Philipsem ma już kilka lat i zaczyna przynosić wymierne korzyści, co można było zaobserwować, chociażby podczas wczorajszego Światowego Dnia Autyzmu.

W konferencji wzięło udział 90 osób – samorządowców, specjalistów od oświetlenia, urbanistów, którzy przyjechali do Olsztyna z całego kraju. Powód przyjazdu był oczywisty. Inteligentne, nowoczesne oświetlenie to nie tylko dobrze i bezpiecznie oświetlone ulice, ale także – co równie ważne – zdecydowane oszczędności w budżetach gmin i niekwestionowane korzyści ekologiczne. To także szansa na to, że nad naszymi głowami znowu zobaczymy niebo pełne gwiazd i nie będziemy marnować energii do świecenia w kosmos.

Fachowcy wyliczyli, że zmiana technologii na energooszczędną i inteligentne zarządzanie światłem może przynieść oszczędności rzędu 80 proc. Zrozumieli to już samorządowcy z małych gmin. W przypadku Trzebielina oznaczało to przejście w stu procentach na oświetlenie LED. Podobnie w przypadku gminy Przytyk.

My także będziemy modernizować oświetlenie miejskie. To jeden z elementów szerszego projektu ograniczania niskiej emisji i oszczędności energii. Najpierw więc rozwiązanie „inteligentnego światła”, takie jak na ścieżkach nad Krzywym, pojawi się w olsztyńskich, właśnie modernizowanych parkach, co sprawi, że już jesienią w tym systemie pracować będzie 600 latarń. Będzie intymniej, a kiedy trzeba – jaśniej i zawsze bezpieczniej.

No cóż, sukcesy zobowiązują.

Źródło: grzymowicz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*