Wiadomości

Piotr Grzymowicz: „Skarb Państwa wierzy w nasz projekt”

„Sprawa przyszłego zaopatrzenia miasta w ciepło nabiera tempa. Jestem w Warszawie, kilka minut temu podpisałem  list intencyjny i wszystko wskazuje na to, że pozyskaliśmy ważnego inwestora do projektu budowy elektrociepłowni przez MPEC” – napisał na swoim blogu Prezydent Olsztyna.

O konieczności tej inwestycji oraz założeniach projektowych, związanych ze spalaniem paliwa alternatywnego, pisałem cztery dni temu. Dzisiaj ten projekt staje się jeszcze bardziej realny, gdyż do jego realizacji chcą się włączyć Polskie Inwestycje Rozwojowe S.A.

PIR S.A., bo taki skrótem operuje się najczęściej, jest spółką Skarbu Państwa, powstałą w ramach Programu Inwestycje Polskie. Jak napisano na stronie spółki: „Celem Programu jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych na terytorium Polski. Misją PIR jest przyczynianie się do wzrostu PKB oraz tworzenie nowych miejsc pracy”. Spółka jest stosunkowo młodym bytem gospodarczym i została zarejestrowana w połowie ubiegłego roku – ale podobno trzeba stawiać na młodzież!

Podpisanie listu intencyjnego, nazwanego też w swojej treści porozumieniem, pomiędzy Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi a Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej, przy udziale Prezydenta Olsztyna, to bardzo duża szansa na otworzenie swoistego parasola ochronnego Skarbu Państwa nad tą ważną miejską inwestycją. To także realne korzyści z niższych kosztów pozyskania finansowania projektu dzięki gwarancjom państwa i potwierdzenie zgodności projektowanej inwestycji z polityką gospodarczą kraju.

Nie wchodząc z oczywistych powodów w szczegóły porozumienia, trzeba podkreślić jeszcze jeden ważny szczegół – PIR nie inwestuje w projekty pozbawione sensu ekonomicznego. Zaangażowanie się Polskich Inwestycji Rozwojowych w projekt olsztyńskiej elektrociepłowni jest dowodem realności przedsięwzięcia. Jest także dodatkową gwarancją dla inwestorów prywatnych – bo przypomnę, że inwestycja ma być realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Dla jasności dodam, że PIR w projekcie będzie pełnił rolę pasywnego inwestora finansowego, który z zasady nie przejmuje kontroli nad przedsięwzięciem.

Podobne porozumienia zawarły już z PIR-em  spółki: Lotos S.A. i Grupa Azoty – w sprawie wsparcia projektu petrochemicznego oraz HAWE S.A. – na projekt budowy sieci światłowodowych. Wygląda więc na to, że znajdziemy się w dobrym towarzystwie, i co ważniejsze – otrzymaliśmy dobry dowód, że Skarb Państwa wierzy w nasz projekt.

Źródło: grzymowicz.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*