Pierwsze urodziny Pogotowia Językowego

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na pierwsze urodziny Pogotowia Językowego UWM.

13 listopada 2017 roku uruchomione zostało olsztyńskie Pogotowie Językowe. Jedyna tego typu inicjatywa w regionie Warmii i Mazur wciąż cieszy się zainteresowaniem internautów. Chętnych nie brakuje – na skrzynkę mailową językoznawców wciąż trafiają nowe pytania.

 

Strzał w dziesiątkę

Przez 365 dni specjaliści językoznawcy udzielili odpowiedzi na ponad 140 pytań, doczekali się swoich stałych „pacjentów”, a od niektórych użytkowników dowiedzieli się niejednokrotnie, jak potrzebna jest taka działalność. Takie informacje zwrotne są dla nich bardzo ważne, bo – jak przyznaje dr hab. Mariola Wołk, pomysłodawczyni i koordynatorka pogotowia – zaczynali pełni obaw o sens takiej pracy. Mogłoby się wydawać, że w czasach ignorowania formy językowej w wiadomościach mailowych czy esemesowych niewielu troszczy się o poprawność swoich wypowiedzi. Ku naszej radości aktywność osób piszących do nas zdecydowanie temu przeczy – mówi Mariola Wołk. Przeczy temu również zróżnicowanie pytań kierowanych do pogotowia oraz – jak to określają olsztyńscy językoznawcy – ich kreatywność i nieoczywistość.

 

Złota trójka językowych skaleczeń

Specjaliści z Pogotowia Językowego zauważają, że najwięcej problemów sprawiają internautom ortografia, prawidłowa odmiana wyrazów oraz poprawne budowanie zdań. Do najczęstszych należą pytania z zakresu gramatyki, głównie o odmianę nazwisk, o pisownię wielką i małą literą, ale zdarzają się także wiadomości dotyczące kwestii nietypowych, np. o tego, jak tworzyć nazwy własne w powieściach fantasy czy jak najlepiej sformułować pytania do gry dla dzieci – objaśnia mgr Katarzyna Witkowska, koordynatorka ds. promocji pogotowia.

 

Kim są pacjenci pogotowia?

Do poradni zwracają się osoby o zróżnicowanych zainteresowaniach. Wprawdzie z założenia pozostają one anonimowe, jednak na podstawie treści pytań można się domyślać, że są to często ludzie aktywni zawodowo. Wbrew pozorom piszą do nas nie tylko humaniści, lecz także osoby z wykształceniem technicznym, a także pracownicy działów wizerunkowych czy marketingowych w instytucjach. Zdarzają się też pytania od osób uczących się – uczniów i studentów – wylicza prof. Mariusz Rutkowski, dyrektor Instytutu Polonistyki i Logopedii, językoznawca udzielający porad w pogotowiu.

We wtorek, 13 listopada o godz. 16:00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie odbędą się pierwsze urodziny Pogotowia Językowego – jedynej takiej inicjatywy na Warmii i Mazurach.

Już od 365 dni językoznawcy z Instytut Polonistyki i Logopedii UWM w Olsztynie pomagają w rozwiewaniu poprawnościowych wątpliwości. Zapraszamy do wspólnego świętowania!

13 listopada /wtorek/ 2018 r., godz. 16.00
Pokój z widokiem, Stary Ratusz WBP; ul. Stare Miasto 33

W programie m.in.:
„OIOM językowy – idea, metody, diagnozy” – mgr Katarzyna Witkowska
„Najczęstsze złamania, skaleczenia i zwichnięcia języka” – dr hab. Mariola Wołk

urodziny-pogotowie-jezykowe

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Oszuści ponownie zaatakowali. Mieszkanka Olsztyna straciła 98 tys. zł

„Twoje środki są zagrożone…” – od takiej informacji