Pieczenie na parze – co i jak upiec?
Pieczenie na parze – na to wszyscy czekaliśmy
Producenci urządzeń wielofunkcyjnych, w tym sprzętów służących do przygotowania dań, wychodzą naprzeciw coraz to nowym potrzebom i oczekiwaniom swoich Klientów. A ci z kolei oczekują, że przyrządzanie potraw będzie odbywało się z wykorzystaniem jak najlepszej technologii – takiej, która zapewni dania zdrowe, niepozbawione cennych składników, soczyste oraz pyszne w smaku. Nic więc dziwnego, że inżynierowie i technolodzy uczynili wszystko, by zamienić zwykły, tradycyjny piekarnik w urządzenie, które znacznie ulepsza swoją dotychczasową rolę. Kiedy pojawiła się możliwość pieczenia z tzw. termoobiegiem, wydawało się, że piekarniki osiągnęły wyższy stopień zaawansowania. Jednak obecnie triumfy święcą piekarniki z możliwością pieczenia na parze.
Jak działa piekarnik parowy?
Dzięki piekarnikowi z funkcją pary można piec zarówno w tradycyjny sposób, jak i przygotowywać bardzo zdrowe i lekkie dania na parze. Jak to jest możliwe? Wewnątrz piekarnika parowego umieszczony jest specjalny zbiornik na wodę, pełniący funkcję generatora pary. Po podłączeniu piekarnika do prądu i włączeniu nagrzewania, zbiornik z wodą zaczyna się podgrzewać, generując parę. Ta z kolei zaczyna krążyć wewnątrz urządzenia, rozchodzac się równomiernie w całej komorze piekarnika. Rezultat? Potrawy zachowują wysoką zawartość wody, są więc aromatyczne, zawierają więcej składników odżywczych i są lepiej przyswajalne.
Co można przygotować w piekarniku parowym?
Piec na parze możemy wszystko to, co w zwykłym piekarniku. Jednak zaletą pary będzie fakt, że przygotowane danie nie wyschnie, co niestety zdarza się podczas pieczenia tradycyjnego. Potrawy pieczone na parze są odpowiednio chrupiące z zewnątrz, ale bardzo soczyste w środku – zupełnie tak, jak oczekujemy tego od dań w najlepszych restauracjach.
Aromatyczny łosoś (dla 2 osób)
Składniki:
Filetowany łosoś – 2 płaty
Masło (miękkie) – 2 łyżki,
Bataty – 1 szt.
Koper włoski – 1 szt.
Czosnek – 3 ząbki
Cukinia 1 szt
Cytryna 1 szt
Koperek – szczypta
Bazylia – kilka listków do dekoracji
Sól, pieprz
Przygotowanie:
Warzywa kroimy w drobną kostkę, przyprawiamy solą i pieprzem. W naczyniu do pieczenia układamy warzywa z posiekanym koprem, które następnie smarujemy od góry masłem wymieszanym z drobno posiekanym czosnkiem. Na tak przygotowane warzywa kładziemy łososia, lekko skrapiamy sokiem z cytryny. Pieczemy około 20-25 minut. Podajemy na ciepło z koperkiem i bazylią.
Ziemniaki z boczkiemi serem (dla 2 osób)
Składniki:
Ziemniaki 1kg
Cebula 4 szt.
Boczek wędzony 300 g
Ser parmezan – do oprószenia
Sól, pieprz, rozmaryn, tymianek do smaku
Przygotowanie:
Obieramy ziemniaki i kroimy je na grube plastry. Boczek kroimy w kostkę. Obieramy cebulę, również kroimy w kostkę i przesmażamy na małym ogniu razem z boczkiem. Miks cebuli z boczkiem dodajemy do ziemniaków, całość wkładamy do naczynia zaroodopornego i przyprawiamy do smaku. Pieczemy na parze około 30 minut. Podajemy oprószone startym parmezanem.
Jakie są zalety pieczenia na parze?
Przede wszystkim smakowe. Niezależnie, czy pieczemy warzywa, chudy drób, tłuste ryby czy zapiekanki serowe, dania będą miały znacznie wyraźniejszy smak i ładniejszą teksturę. Wszystko za sprawą braku możliwości przesuszenia potrawy. Dania z piekarnika parowego, np. kurczak czy kaczka, powinny być zawsze soczyste. Suche ciasta też odejdą do przeszłości – nie ma nic gorszego od wysuszonego, nie niedającego się do jedzenia placka drożdżowego.
Dodatkowo, jeśli zamierzamy piec dietetycznie, beztłuszczowo, możemy wykorzystać piekarnik jako zdrową alternatywę smażenia.
Nie zrażajmy się, jeśli za pierwszym razem potrawy nie wyjdą i będziemy potrzebowali kolejnych prób. Trening czyni mistrza. Jeśli natomiast chcemy, aby nasze potrawy zostały w zdrowy sposób przygotowane przez profesjonalistów, postawmy na catering dietetyczny w Olsztynie. W ten sposób nie tylko zjemy zdrowo i smacznie, ale także będziemy mieli pełną kontrolę nad ilością spożywanych kalorii.