Pamięć i zapominanie. Czy? Jak? – pamiętać o pomnikach? Panel dyskusyjny w BWA

- Kategoria: Galerie sztuki, Kultura
0

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza w czwartek 20 marca 2014 o godz. 17:00 na panel dyskusyjny poświęcony kwestii pamięci i zapominania, organizowany w kontekście wystawy Doroty Nieznalskiej „Kult pamięci! Tannenebrg-Denkmal”.
W ramach finisażu wystawy Doroty Nieznalskiej „Kult pamięci! Tannenberg-Denkmal”  BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza na panel dyskusyjny z udziałem:

Artystki, autorki wystawy – dr Doroty Nieznalskiej

Zaproszonych gości:

dr. Huberta Bilewicza oraz dr Jacka Bielaka z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Krzysztofa Narojczyka z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Bogumiła Kuźniewskiego – historyka, nauczyciela, mieszkańca Olsztynka, radnego powiatu, autora publikacji dotyczących historii lokalnej.

Prof. dr hab. Krzysztof Narojczyk spróbuje odpowiedzieć na pytanie zawarte w temacie panelu w kontekście miejsc pamięci w Olsztynie i regionie.

Dr Hubert Bilewicz odniesie się do aktualności kwestii pamięci, historii oraz upamiętniania w sztuce najnowszej.

Dr Jacek Bielak poruszy problem interpretacji historii w sztuce w kontekście polsko-niemieckiej pamięci historycznej.

Bogumił Kuźniewski przybliży problem miejsca po pomniku tannenberskim od strony władz i mieszkańców Olsztynka

Dyskusję koordynować będzie Małgorzata Jackiewicz-Garniec – dyrektorka BWA.

dr Dorota Nieznalska – absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Brała udział w ponad stu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w kolekcjach publicznych i prywatnych w kraju i za granicą. W 2013 r. uzyskała stopień doktora na Wydziale Rzeźby, Kierunek Intermedia w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pracuje jako asystentka w pracowni Transdyscyplinarnej Wydziału Rzeźby/Intermediów w gdańskiej ASP.

dr hab. Krzysztof Narojczyk – prof. UWM, kierownik Zakładu Archiwistyki, Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM w Olsztynie
Obecnie kieruje międzynarodowym grantem badawczym MNiSW pt. Związki kultur pamięci w dawnych Prusach Wschodnich po 1945 roku. Analiza porównawcza na przykładzie Olsztyna i Kłajpedy. Celem projektu jest  porównawcze badanie procesów kształtowania się kultur pamięci w Olsztynie i Kłajpedzie. Kultura pamięci to wszelkie formy świadomej refleksji człowieka o przeszłości. To, jak ludzie postrzegają przeszłość w istotny sposób wpływa na ich system wartości i tym samym jest ważnym czynnikiem kształtowania się rozmaitych odmian tożsamości społecznej (narodowej, grupowej, kulturowej).

dr Hubert Bilewicz – historyk sztuki, nauczyciel akademicki. Pracuje na Uniwersytecie Gdańskim. Kilkanaście ostatnich lat uczył w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się historią architektury i dizajnu oraz gender studies. Interesują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki. Współpracuje z ogólnopolską inicjatywą na rzecz wolności twórczej i swobodnego dostępu do dóbr kultury Indeks 73.

dr Jacek Bielak – historyk sztuki i tłumacz. Jest adiunktem w Instytucie Historii Sztuki UG.  Interesuje się sztuką Prus w kontekście interpretacji historii w sztukach plastycznych – zwłaszcza w architekturze – oraz problematyką polsko-niemieckiej pamięci historycznej.

Bogumił Kuźniewski – historyk, nauczyciel, mieszkaniec Olsztynka, radny powiatu, autor publikacji dotyczących historii lokalnej.

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Studencie, pamiętaj o ubezpieczeniu – komunikat NFZ

Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po