Na sygnale

Oszukiwał metodą „na funkcjonariusza CBŚP”. Został zatrzymany

Wywiadowcy oraz kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zatrzymali 42-latka podejrzanego o co najmniej dwa oszustwa metodą „na funkcjonariusza CBŚP”. Mężczyzna został zatrzymany na terenie Olsztyna w trakcie oczekiwania na 82-letnią kobietę wypłacającą pieniądze z banku. Podejrzany zaledwie miesiąc temu opuścił zakład karny, w którym odbywał karę pozbawienia wolności za podobne przestępstwa. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

W poniedziałek za pośrednictwem Twittera Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie policjanci ostrzegając mieszkańców poinformowali, że na terenie Olsztyna ponownie pojawili się oszuści działający metodą na tzw. „funkcjonariusza CBŚP”. Zaledwie w ciągu kilku godzin oszuści próbowali wyłudzić pieniądze od 12 mieszkańców miasta. Niestety jedna z kobiet – 83-latka uwierzyła w opowieść rzekomego policjanta i przekazała oszustowi 20.000 złotych.

Na szczęście stratę 40.000 złotych udaremnili pracownicy jednej z placówek bankowych mieszczących się przy ul. Kruka w Olsztynie. Bankowcy w porę zorientowali się, że 82-latka, która próbuje wypłacić ze swojego konta 40.000 złotych może stać się ofiarą oszustwa. Natychmiast o swoich podejrzeniach zaalarmowali policjantów. Informacja okazała się strzałem w dziesiątkę.

Po chwili pod bankiem pojawili się wywiadowcy oraz kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, którzy dostrzegli i zatrzymali podejrzanego mężczyznę. 42-latek czekał na starszą kobietę, która była w banku i próbowała wypłacić oraz przekazać oszustowi oszczędności swojego życia. Policjanci przewieźli mężczyznę do komendy, gdzie został przesłuchany. W sumie 42-letni mieszkaniec Koszalina usłyszał dwa zarzuty (oszustwa oraz usiłowania oszustwa), do których częściowo się przyznał.

Zgodnie z kodeksem karnym może grozić mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. Po sprawdzeniu mężczyzny w policyjnych systemach okazało się, że 42-latek zaledwie miesiąc temu opuścił zakład karny, w którym odbywał karę 3 lat pozbawienia wolności za podobne przestępstwa.

Policjanci przeszukali tymczasowe miejsce zamieszkania podejrzanego, w którym znaleźli wyłudzone od 83-letniej kobiety 20.000 złotych. Mężczyzna w swoim mieszkaniu miał również atrapę legitymacji policyjnej, która mogła być wykorzystywana podczas przestępczej działalności.

Tym razem dzięki czujności pracowników banku oszustwo zostało udaremnione, a sprawca zatrzymany. Niestety, pomimo tego, że policjanci od wielu już lat zajmują się działaniami profilaktycznymi i edukują seniorów jak nie dać się oszukać metodami „na wnuczka”, czy „na policjanta” dalej znajdują się osoby, które ulegają manipulacji stosowanej przez przestępców i są skłonne przekazać im swoje pieniądze, stanowiące często oszczędności całego życia.

Źródło: KMP Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*