Oszczędzanie papieru – kilka sposobów na zmniejszenie jego zużycia

- Kategoria: Polecane artykuły
0

Papier wciąż zajmuje jedno z czołowych miejsc w klasyfikacji najczęściej wykorzystywanych materiałów eksploatacyjnych. Niestety, zajmuje także bardzo wysoką pozycję w rankingu szkodliwości procesu produkcji. Wytwarzanie papieru wydatnie przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych. Tymczasem, według różnych szacunków, jedno gospodarstwo domowe zużywa nawet do 100 kg papieru rocznie. W przypadku firm liczba ta jest znacznie większa. Co zrobić, aby zużywać mniej papieru?

Dlaczego warto oszczędzać papier

Zasadniczym bodźcem, który powinien skłaniać do ograniczenia zużycia papieru, jest nadmierna wycinka lasów. Każdego roku na świecie wycina się 12-15 mln hektarów lasów, a nowe narastają znacznie wolniej. Ubytek drzew oznacza spadek pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery i produkcję mniejszej ilości tlenu.

Drzewa są tez naturalnym filtrem powietrza, gdyż na ich liściach osadzają się zanieczyszczenia. Oprócz tego systemy korzeniowe filtrują wody gruntowe, a lasy stanowią naturalne siedlisko wielu gatunków flory i fauny.

Od dłuższego czasu organizuje się różne kampanie ekologiczne, popularyzujące wytwarzanie papieru z surowców wtórnych, zamiast tradycyjnie – z drzewnej masy celulozowej. Recyklingowi poddawana jest makulatura, a otrzymany z niej papier jest produktem bezdrzewnym. Niestety, proces ten jest wciąż bardziej kosztowny niż produkcja tradycyjna, dlatego trwają nieprzerwane badania nad udoskonaleniem jego technologii celem redukcji kosztów.

Sposoby oszczędzania papieru

Przede wszystkim należy zastosować zasadę: nie drukuj, jeśli nie musisz. Tradycyjną korespondencję papierową można zastąpić elektroniczną, a listy w postaci załączników przechowywać na dysku i drukować tylko w razie konieczności. Podobnie można zmienić sposób dokonywania comiesięcznych opłat abonamentowych, np. za telefon i poprosić operatora o wystawianie faktur elektronicznych zamiast papierowych. Wyciągi bankowe i z kart kredytowych można również otrzymywać e-mailem zamiast pocztą.

Warto na swojej skrzynce pocztowej nakleić komunikat: „Proszę nie wrzucać ulotek”. Listonosze na ogół stosują się do tego, choć można takie żądanie złożyć również we właściwym dla naszego miejsca zamieszkania urzędzie pocztowym.

Jeżeli wydrukowanie dokumentu jest naprawdę konieczne, można wydrukować go dwustronnie, dzięki czemu zużycie papieru będzie dwukrotnie mniejsze. Zadrukowany jednostronnie papier można spożytkować, drukując na czystej stronie dokument, który ma być zeskanowany i wysłany w formie załącznika w pliku PDF. Niezadrukowane strony dadzą się też wykorzystać do notatek podręcznych, szkiców, brudnopisów, itp.

Przed wydrukowaniem dokumentu należy sprawdzić jego poprawność na podglądzie. Dzięki temu unikniemy drukowania go po raz drugi. W ostateczności możemy wydrukować go „na brudno” na arkuszu już zadrukowanym z jednej strony, aby nie marnować czystego.

Trzeba nauczyć się korzystania z podpisu elektronicznego. Istnieją platformy, które umożliwiają wygenerowanie podpisu elektronicznego za darmo dla osób prywatnych i za niewielką opłatą miesięczną dla firm. Wystarczy założyć konto i wszystkie dokumenty zaopatrywać podpisem elektronicznym, bez konieczności drukowania, podpisywania ręcznie i skanowania.

Książki, prasa i gazetki promocyjne

Popularne gazety i czasopisma posiadają swoje wersje elektroniczne, których prenumerata jest o wiele tańsza, niż codzienne kupowanie w kiosku egzemplarza drukowanego. Rezygnując z gazetek promocyjnych w sklepach na rzecz ich wydań internetowych przyczyniamy się do oszczędzania papieru. W każdej chwili mamy dostęp do gazetek, do tego wszystkich popularnych dyskontów i marketów jednocześnie, odwiedzając serwis Gazetkomat.pl. Możemy w domowym zaciszu sprawdzić oferty, aby nie spędzać zbyt wiele cennego czasu w sklepie w poszukiwaniu najkorzystniejszych w gazetce drukowanej.

Przykładowo, wydawana przez dyskont Stokrotka gazetka poleca w jednym z lutowych wydań produkty polskie: świeżą szynkę wieprzową bez kości w cenie 9,99 zł za kilogram lub świeże ćwiartki z kurczaka w cenie 3,49 zł za kilogram. Ukazująca się w dyskoncie Lidl gazetka proponuje w sklepie online ręczniki kąpielowe frotte, ze stuprocentowej bawełny, o wymiarach 140 x 70 cm, w doskonałej cenie 19,99 zł za zestaw dwóch sztuk, natomiast wydawana w markecie Tesco gazetka w aktualnym numerze poleca jaja świeże od kur z wolnego wybiegu (tzw. jedynki) wielkości L, w cenie 6,99 zł za opakowanie 10 sztuk. Wszystkie atrakcyjne oferty dostępne są w domowym komputerze lub smartfonie.

Wprawdzie na razie nic nie wskazuje, aby tradycyjne gazetki promocyjne zostały w najbliższym czasie zlikwidowane na rzecz ich wersji elektronicznych, jednak proces ten już się rozpoczął i być może dzisiejsze najmłodsze pokolenie nie będzie już korzystało z wersji papierowych.

Artykuł partnera

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Jak skutecznie organizować lokalne wydarzenia sportowe?

Wydarzenia sportowe nie tylko sprzyjają promocji zdrowego stylu