Oświadczenie Prezesa Banku Żywności w Olsztynie dot. pożaru Kuźni Społecznej

- Kategoria: Wiadomości
0

Do pożaru koszarowego budynku przy ul. Marka Kotańskiego w Olsztynie doszło w czwartek nad ranem. W akcji gaszenia pożaru brało udział kilkanaście zastępów straży pożarnej. Straty oszacowano wstępnie na 5 mln złotych. Marek Borowski – prezes Banku Żywności w Olsztynie, wydał oświadczenie, w którym prosi o pomoc w odnowieniu budynku.

W nocy 16 października wybuchł pożar w Kuźni Społecznej. To miejsce stworzone przez Bank Żywności w Olsztynie, który reprezentuję. Jesteśmy organizacją społeczną, która od niemal 20 lat działa na rzecz osób potrzebujących, niemarnowania jedzenia i na rzecz środowiska. Przez minione lata, to my wspieraliśmy pomocą i to do nas zgłaszały się inne organizacje społeczne po pomoc. Teraz role się odwróciły. W obliczu olbrzymiej tragedii, która nas spotkała, to nasz zespół prosi o pomoc. Nie jesteśmy wstanie udźwignąć sami tej tragedii.

Uruchomiliśmy zbiórkę na facebooku i można nas wesprzeć poprzez wpłaty na konto organizacji. Są pytania o ubezpieczenie. Oczywiście, budynek był ubezpieczony. Jednak mamy świadomość, że ubezpieczenie nie pokryje w pełni strat. Spaleniu uległa 1/3 budynku, a 1/4 zaczadzeniu. Część powierzchni została zalana podczas akcji ratowniczej. Strażacy oszacowali wstępnie straty na 5 mln zł. Tymczasem my już potrzebujemy wejść do budynku i usuwać straty po pożarze i to wiąże się z dodatkowymi kosztami

Jako organizacja społeczna nie mamy stałego finansowania zewnętrznego. Utrzymujemy się z grantów, dotacji, darowizn i z własnej działalności.

Odbieramy codziennie ze sklepów nadwyżki żywności i przekazujemy je innym organizacjom społecznym. Tylko w zeszłym roku przekazaliśmy potrzebującym prawie 2,5 tys. ton żywności, którą w części uratowaliśmy ze sklepów przed zmarnowaniem. Pomogliśmy blisko 57 tys. osób! Dajemy nie tylko rybę potrzebującym, ale i wędkę. W różnych programach aktywizacyjnych bierze udział ponad 600 osób. Również edukujemy w zakresie niemarnowania jedzenia, organizujemy rocznie pond 200 warsztatów kulinarnych.

Z pożaru udało się odzyskać dokumenty księgowe, kadrowe  i po części projektowe. Mamy wielką nadzieję, że część obiektu, która najmniej ucierpiała w pożarze (cowork i kuchnia), zostanie w najbliższym czasie ponownie uruchomiona.

Jeśli możemy Was prosić o pomoc, to dzisiaj to robimy. Odzywamy się do wszystkich osób, które znają nasze działania, które poznały już Kuźnię, którym zależy na odnowieniu tego zabytkowego budynku. Odzywamy się również do osób, które nas nie znają, a chcą bliżej się dowiedzieć o naszej działalności. Zajrzyjcie Państwo na naszą stronę www oraz na Facebook Banku Żywności w Olsztynie i zobaczcie, ile cennych inicjatyw zrobiliśmy dla całego regionu i społeczności.

Zachęcamy do wpłacania pieniędzy przez zbiórkę uruchomioną na fb:  https://www.facebook.com/donate/502540110300651/10157788845717509/

i poprzez bezpośrednią wpłatę na konto Banku Żywności w Olsztynie:

Bank Żywności w Olsztynie
06 1930 1611 2400 0400 4551 0005
Tytuł wpłaty: „Gasimy pożar

Dziękujemy wszystkim służbom oraz osobom, które zaangażowały się w ratowanie majątku Banku Żywności w Olsztynie. Szczególnie dziękujemy za wszelkie ciepłe słowa wsparcia. Są nam one bardzo potrzebne.

Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Meteorolodzy ostrzegają przed upałem. Temperatura przekroczy 30 stopni

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych wydało dla województwa warmińsko-mazurskiego