Polecane artykuły

Opiekunka osób starszych w Niemczech – stres w pracy opiekuna osoby starszej

Często zdarza się, że osoby opiekujące się osobami starszymi nie chcą z nikim rozmawiać o swoich problemach, ponieważ uważają je za nieistotne. W tej pracy wszystko ma znaczenie i każdy problem musi być rozwiązany tak szybko, jak to możliwe. Opiekun osoby starszej udziela wsparcia podopiecznemu ale sam również go potrzebuje. Nie zapominajmy, że do obowiązków opiekunki osób starszych należy naprawdę wiele różnych zadań: czynności pielęgnacyjne, wspieranie samodzielności życiowej seniora, podawanie leków, wożenie na wizyty do lekarza, robienie zakupów, wsparcie psychiczne osoby starszej, pomoc w codziennych czynnościach, prowadzenie gospodarstwa domowego.

Opiekun osoby starszej udziela pierwszej pomocy, to on zawsze jest na staży a to wiąże się z dużym obciążeniem psychicznym i fizycznym. Jednak wiele osób pracujących w zawodzie opiekuna osoby starszej posiada mniejsze lub większe kwalifikacje z zakresu psychologii – ukończyło kursy jak radzić sobie ze stresem, gdzie szukać wsparcia w razie wypalenia zawodowego, jak dbać o własne potrzeby i jak zachować work–life balance.

Opiekun osoby starszej – oznaki przeciążenia psychicznego

Praca opiekunki osób starszych bez wątpienia wiąże się z pewnym stresem. Aby zmniejszyć obciążenie psychiczne, bardzo ważne są regularne przerwy i czas na odpoczynek. Jeśli opiekun osoby starszej czuje się przeciążony psychicznie, nie może zapewnić podopiecznemu dobrej opieki. Dlatego ważne jest, aby rozpoznać oznaki przeciążenia psychicznego:

  • opiekun osoby starszej robi więcej przerw niż zwykle;
  • opiekun staje się rozdrażniony;
  • opiekun osób starszych nie chce rozmawiać z kolegami/przyjaciółmi;
  • życie osobiste opiekuna osoby starszej ulega znacznemu pogorszeniu;
  • opiekunka osób starszych potrzebuje więcej czasu na relaks po pracy;
  • opiekunka osób starszych odczuwa smutek lub przygnębienie;
  • opiekun osoby starszej szuka używek itp.

Wyzwania opiekuna osoby starszej – choroby seniora źródłem stresu

Głównym wyzwaniem, z którym musi zmierzyć się opiekun, jest stres spowodowany chorobą osoby starszej. Członkowie rodziny i przyjaciele chorego muszą radzić sobie ze stresem emocjonalnym spowodowanym chorobą. Niejednokrotnie członkom rodziny bardzo trudno jest zaakceptować fakt, że ich bliski jest chory i wymaga opieki 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Opiekun musi być silny emocjonalnie, aby poradzić sobie z takimi wybuchami emocji.

Innym wyzwaniem dla opiekunów jest komunikacja z osobami starszymi, które cierpią na demencję lub chorobę Alzheimera. Osoby te mogą nie być w stanie pamiętać lub wyrażać się w sposób jasny. Mogą zapomnieć, kim jesteśmy i co tam robimy. Może to być bardzo frustrująca praca dla opiekunów, ale muszą oni zachować spokój i cierpliwość, aby jak najlepiej pomóc swoim podopiecznym.

O czym pamiętać podejmując pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech?

Jedną z pierwszych rzeczy, o których należy pamiętać, gdy zostaje się opiekunem, jest to, że nie chodzi tylko o opiekę fizyczną. Chodzi także o bardziej niematerialne aspekty, takie jak miłość, szacunek i uznanie. Osoba starsza potrzebuje wiele wsparcia, aby czuć się rozumiana i kochana. Prawdziwym wyzwaniem jest zapewnienie takiego wsparcia przy jednoczesnym zachowaniu pewnego poziomu profesjonalizmu we wszystkim, co się robi.

  • Omówienie historii zdrowia pacjenta

Poza wyjaśnieniem swojej roli jako opiekuna, ważne jest, by seniorzy rozumieli naturę swojego stanu zdrowia i wiedzieli, jak będzie wyglądała ich przyszłość. Opiekun osób starszych powinien poświęcić trochę czasu na poznanie historii ich zdrowia przed rozpoczęciem współpracy, aby mógł dostosować swoje podejście. Jest to szczególnie ważne, jeśli seniorzy zmagają się z chorobami związanymi z wiekiem, takimi jak demencja czy choroba Parkinsona. Wielu seniorów może nie zdawać sobie sprawy z tego, że doświadczają objawów tych chorób.

  • Uświadomienie sobie uczuć podopiecznego

Głównym celem jest uznanie uczuć podopiecznego bez oceniania go. Mogą oni czuć się sfrustrowani, źli lub nawet przestraszeni chorobą. Kiedy opiekun zauważy te emocje, powinien je zrozumieć i okazać empatię. Lepiej unikać komentarzy typu „wszystko będzie dobrze”, ponieważ to nie my decydujemy, co się stanie później.

  • Wyznaczanie granic

Dla opiekuna bardzo ważne jest, aby wiedział, ile czasu może poświęcić podopiecznemu i ile wizyt może odbyć każdego dnia lub tygodnia. Ważne jest też, by podopieczny rozumiał te ograniczenia, ponieważ w przeciwnym razie może mieć nierealistyczne oczekiwania wobec opiekuna, co doprowadzi do frustracji po obu stronach. Możemy grzecznie wyjaśnić te ograniczenia, przypominając mu, że są inni podopieczni, którzy również potrzebują naszej pomocy.

  • Wyjaśnianie wszystkiego, co robimy, w prostych słowach

Opiekując się osobą starszą, musimy wyjaśniać jej wszystkie czynności, nawet tak proste, jak przyniesienie szklanki wody czy pomoc w założeniu butów. Osoba starsza może pytać o to samo w kółko, ale ważne jest, aby być cierpliwym i wyrozumiałym. Nie należy się denerwować. Senior może nie pamiętać, co mu powiedzieliśmy lub zapomnieć, o co w ogóle pytał. Należy umieć wyjaśnić wszystko w bardzo prosty sposób, tak aby pacjent zrozumiał, po co się to robi i dlaczego jest to konieczne.

  • Cierpliwość i umiejętność panowania nad sobą

Jeśli pracujemy z osobą starszą, może ona nie reagować na pewne rzeczy w taki sam sposób, jak wcześniej, zanim wiek zaczął ją doganiać. Osoba taka może być rozdrażniona lub zdenerwowana z powodu czegoś drobnego, ale wyładowuje to na opiekunie, ponieważ uważa, że to on jest przyczyną problemu. Nie należy brać tego do siebie. Warto wykazać się cierpliwością i spokojnie porozmawiać z nim o tym, co się dzieje.

Opiekun to osoba, która sprawuje bezpośrednią opiekę nad osobą potrzebującą pomocy. Dotyczy to osób starszych i niepełnosprawnych, a także tych, którzy wracają do zdrowia po operacji lub chorobie. Praca w charakterze opiekuna daje wiele satysfakcji; jest to sposób na połączenie pasji do pomagania innym z umiejętnościami i zdolnościami zawodowymi. Zanim jednak zdecydujemy się na tę pracę, powinniśmy rozważyć niektóre jej zalety i wady.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą oferującą pracę na terenie Niemiec w zakresie usług opiekuńczych nad osobami starszymi https://sensiscare.com/

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*