Olsztyński wydział weterynarii otrzymał europejską akredytację

- Kategoria: Wiadomości
0

Nie od dziś wiadomo, że najlepszych lekarzy weterynarii w Polsce kształci Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Fakt ten potwierdza również europejska akredytacja, którą wydział otrzymał.
Wystawienie takiej akredytacji poprzedziła długa i żmudna praca na wydziale, a potem wnikliwa kontrola, którą wydział przeszedł w dniach 21-25 maja 2012 r.

Komisja była złożona z 8 osób. W jej składzie byli profesorowie medycyny weterynaryjnej z Niemiec, Rumunii, Włoch, Finlandii i Wielkiej Brytanii. Reprezentowali nauki podstawowe, kliniczne oraz związane z higieną żywności.

Komisja pracowała codziennie, od rana do godz. 22-23. Jej zadanie polegało na sprawdzeniu czy dane zawarte w raporcie samooceny są prawdziwe. Interesował ją szczególnie poziom kształcenia, w mniejszym stopniu badania naukowe. Członkowie komisji zajrzeli do wszystkich pomieszczeń wszystkich jednostek na wydziale. Spotykali się z przedstawicielami wszystkich grup pracowników oraz ze studentami i absolwentami. Odwiedzili także fermy, którymi opiekuje się wydział i rzeźnie, w których praktykują studenci. Wszędzie zadawali mnóstwo pytań, byli bardzo dociekliwi. Sprawdzali, np. czy każdy student wykonał wymaganą liczbę sekcji zwłok zwierząt poszczególnych gatunków oraz czy uczestniczył w procesie diagnozowania i leczenia przypadków klinicznych.

Ponadto na specjalnej sesji każda Katedra prezentowała, jak realizuje proces dydaktyczny oraz przedstawiała swoje osiągnięcie naukowe i organizacyjne. Przez cały czas trwania kontroli dziekan i pracownicy mogli kontaktować się z komisją tylko za pośrednictwem oficera łącznikowego, którym był prof. Jarosław Całka. Dziekan spotkał się z komisją na początku na neutralnym gruncie w hotelu. Rozmowa bardzo szczegółowa o wydziale trwała kilka godzin. Członkom komisji podobało się na wydziale. Pozytywnie ocenili program i poziom kształcenia oraz bazę dydaktyczną.

Członkowie komisji przyznali nawet, że jeszcze nigdzie nie widzieli wirtualnego mikroskopu, który działa na weterynarii jest już od roku. Zachwyceni byli również uniwersytecką biblioteką. Dziwiło ich, że olsztyńska weterynaria pod względem dydaktycznym stoi na bardzo wysokim poziomie, chociaż nakłady państwa na nią są małe.

Wydział Medycyny Weterynaryjnej UWM otrzymał europejską akredytację już po raz drugi. Pierwszy raz miało to miejsce w 2005 r. Wówczas miały ją otrzymały ją wydziały weterynaryjne w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie.

Na dzień dzisiejszy tylko Olsztyński wydział  Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jest jedynym wydziałem weterynaryjnym w Polsce, który ma akredytację Europejskiego Stowarzyszenia Wydziałów Medycyny Weterynaryjnej (EAEVE). Akredytacja jest ważna 10. lat.

Źródło: tvp.pl

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Meteorolodzy ostrzegają przed upałem. Temperatura przekroczy 30 stopni

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych wydało dla województwa warmińsko-mazurskiego