Olsztyn zgłoszony do Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

- Kategoria: Wiadomości
0

Już za tydzień (16-22.09) ETZT czyli Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Wzorem lat ubiegłych także w Olsztynie będziemy namawiać do zmiany komunikacyjnych przyzwyczajeń.

Wzrostu zachorowań na astmę, przewlekłe choroby płuc, nowotwory i schorzenia układu nerwowego – to tylko niektóre z chorób spowodowanych życiem w zanieczyszczonym środowisku. Co gorsza – okazuje się, że sami skracamy sobie życie! Zgodnie z badaniami – to samochody odpowiadają za większość (65%) zanieczyszczeń na obszarze Unii Europejskiej. Jak więc temu zaradzić?

– W Olsztynie od dawna stawiamy na rozwój transportu zbiorowego, inwestując w nowe, komfortowe, przyjazne środowisku i bezpieczne autobusy oraz tramwaje. I to procentuje, bo mieszkańcy chętnie z nich korzystają – przekonuje prezydent miasta, Piotr Grzymowicz –  Cieszy mnie też rosnąca popularność rowerów. I to niezależnie od pory roku. I dlatego przy każdej inwestycji drogowej oraz przy przebudowie chodników budujemy kolejne trasy rowerowe. Mamy ich już prawie 100 kilometrów!

To inwestycje, które mają przekonać do pozostawienia samochodu w garażu. A jest kogo namawiać bo badania pokazują, że codziennie z samochodu korzysta aż  83% Polaków.  A wzrost liczby aut to także więcej korków, spóźnień, stresów i – co najgorsze – wypadków na drogach. Kampania społeczna ma więc przekonać do zachowań proekologicznych.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to kampania zainicjowana w 1998 roku przez Komisję Europejską. Odbywa się on regularnie w dniach 16-22 września. W 2002 roku idea przeniosła się do Polski.

Ramowy program wydarzeń dostępny jest tutaj. Więcej szczegółów wkrótce.

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Zakładanie ogrodów Warszawa

Kompleksowe Zakładanie Ogrodów w Warszawie: Tworzenie Przestrzeni Pięknych