Olsztyn z nowymi nazwami ulic

- Kategoria: Wiadomości
0

Tadeusz Mazowiecki oraz Bohaterowie Bitwy Warszawskiej 1920 uhonorowani w Olsztynie. Decyzja radnych nie wiąże się jednak z jakimikolwiek zmianami, jakie dotknęłyby mieszkańców.

Pierwsza nowość dotyczy ulicy, która jest powszechnie znana jako „Obiegowa”. Taka nazwa jest określeniem potocznym – nigdy nie została nadana traktowi będącemu przedłużeniem al. Sikorskiego do al. Piłsudskiego. Jej budowa była częścią projektu dotyczącego pierwszej linii tramwajowej. Trasa została oddana do użytku w 2015 roku.

Teraz olsztyńscy radni postanowili nadać jej imię Tadeusza Mazowieckiego. To pierwszy premier III Rzeczypospolitej, wybrany po wyborach 4 czerwca 1989 roku. Działał w Stowarzyszeniu PAX, był jednym z założycieli warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej (KIK). Współtworzył miesięcznik „Więź”. W Stoczni Gdańskiej organizował z Bronisławem Geremkiem wspomagający strajkujących zespół ekspertów. Od kwietnia 1981 roku był redaktorem naczelnym „Tygodnika Solidarność”. 13 grudnia 1981 roku, w chwili wprowadzenia stanu wojennego, został internowany. W latach 1992-1995 były premier był specjalnym wysłannikiem ONZ w ogarniętej wojną Bośni i Hercegowinie. Od roku 2010 należał do grona doradców Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zmarł w Warszawie w roku 2013

Druga nowa nazwa ulicy, jaka pojawi się na mapie Olsztyna to ul. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920. Zostanie nadana ulicy Artyleryjskiej, która powstała w 2012 roku między wiaduktem w ciągu ul. Partyzantów, a rondem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Bitwa Warszawska 1920 roku, określana mianem „Cudu nad Wisłą” to wydarzenia, jakie rozegrały się na przedpolach Warszawy i miały decydujący wpływ na wynik wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa Warszawska określana jest jako 18. decydująca bitwa w dziejach świata, a dla ówczesnej, odradzającej się po latach niewoli Polski była momentem szczególnym.

Nazwę ul. Artyleryjska będzie natomiast nosić pobliski łącznik, przy którym zlokalizowane są m.in. Agencja Mienia Wojskowego oraz Najwyższa Izba Kontroli.

Uchwała wejdzie w życie w 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

nowe-ulice-34

Źródło: UM Olsztyna

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Jak skutecznie organizować lokalne wydarzenia sportowe?

Wydarzenia sportowe nie tylko sprzyjają promocji zdrowego stylu