Od stycznia zmiany w systemie gospodarowania odpadami dla mieszkańców domków jednorodzinnych

- Kategoria: Wiadomości
0

Podczas wrześniowej (30.09) sesji miejscy radni zdecydowali, że od stycznia mieszkańców domków jednorodzinnych czekają zmiany. Po pierwsze – każdy kto założy własny kompostownik  i nie będzie tym samym wyrzucał bio śmieci będzie mógł liczyć na ulgę w wysokości 1 zł za osobę w rodzinie.

– Przydomowe kompostowanie to jedna z najbardziej ekologicznych metod pozbywania się odpadków – przekonuje Zdzisław Zdanowski, dyrektor ratuszowego wydziału środowiska – można je składowanych w specjalnym pojemniku lub bezpośrednio na ziemi. Dotyczy to śmieci „bio”, np. resztek warzyw, owoców, obierek, czy skorupek jaj. W efekcie  tlenowego rozkładu biomasy, można otrzymać naturalny, bardzo cenny nawóz organiczny. I wykorzystać go do użyźnienia gleby.

Miejscy urzędnicy liczą, że ulgi w cenie odbioru śmieci zachęcą mieszkańców do zakładania kompostowników.

Kolejna zmiana polega na połączeniu worków z odpadami bio (brązowych) z workami z odpadami zielonymi (czarnymi).

– To bardzo podobna frakcja. Ustawa dała nam w końcu możliwość połączenia tych odpadów, jest to także wykonalne ze względów technologicznych związanych z zagospodarowaniem odpadami, zatem postanowiliśmy skorzystać z tej możliwości – dodaje Ewa Łukasik – Błażejewicz z Wydziału Środowiska.

Oznacza to, że od stycznia mieszkańcy domków jednorodzinnych będą otrzymywali już tylko worki brązowe i w nich będą umieszczać zarówno resztki jedzenia, jak i odpady zielone.

W jaki sposób będzie można skorzystać z ulgi? W deklaracjach, które mieszkańcy będą niedługo składać, będzie można zadeklarować korzystanie z kompostownika, co automatycznie da nam możliwość wpłacania o 4 złote mniej miesięcznie.

Źródło: UM Olsztyna

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Jak skutecznie organizować lokalne wydarzenia sportowe?

Wydarzenia sportowe nie tylko sprzyjają promocji zdrowego stylu