Od lipca zmiany cen biletów komunikacji miejskiej
Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta (26.04) olsztyńscy radni zaakceptowali propozycję prezydenta dotyczącą nowej taryfy biletów komunikacji miejskiej. Od 1 lipca br. bilet sieciowy będzie tańszy o 8 zł, natomiast bilet jednorazowy podrożeje o 10 groszy.
Dziewięcioprocentowa obniżka cen sieciówek i 10-groszowa podwyżka biletów jednorazowych. Podczas środowej sesji Olsztyńscy radni zaakceptowali propozycję prezydenta dotyczącą zmianę dotychczas obowiązujących cen biletów.
Pierwszy raz ceny sieciówek w Olsztynie staniały pod koniec 2015 roku, tuż przed uruchomieniem połączeń tramwajowych. Wówczas opłata za taki bilet spadła ze 110 do 88 złotych. Tamta zmiana spowodowała wzrost liczby podróży komunikacją miejską. Dlatego władze miasta zdecydowały zrobić kolejny krok w promowaniu zbiorowego transportu.
Najważniejsza zmiana to obniżenie cen biletów miesięcznych i 30-dniowych z 88 do 80 złotych (9 proc.), a w przypadku biletu dużej rodziny ze 140 do 120 złotych (14 proc). Podrożeją tymczasem bilety jednorazowe (normalny z 2,90 do 3 złotych) oraz 10-przejazdowe (z 28 do 29 złotych).
– Ceny biletów okresowych powinny zachęcać mieszkańców do korzystania z tego rodzaju komunikacji – mówi prezydent Piotr Grzymowicz. – Właściwym rozwiązaniem w tym zakresie jest promowanie biletów okresowych miesięcznych oraz 30-dniowych i to robimy. Należy pamiętać, że w przeliczeniu na liczbę podróży bilety jednorazowe i 10-przejazdowe stanowią 35 proc. ich ogólnej liczby. Zatem 65 proc. podróży zostanie objętych obniżką kosztów.
Zmiana cen biletów jednorazowych ma też dodatkowe znaczenie, mianowicie łatwiejsze korzystanie z biletomatów w pojazdach. Teraz kupno biletu wymaga użycia wielu monet o małym nominale lub jednej o większym. W tym drugim przypadku konieczność wydania reszty przez automat skutkuje ponoszeniem wysokich kosztów związanych z obsługą urządzeń.
– Nowa taryfa to jednocześnie zmiana podejścia do biletów 10-przejazdowych – informuje dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu, Jerzy Roman. – Teraz odcinki ważne są z biletem zasadniczym. Po zmianie każdy odcinek będzie traktowany niezależnie.
Ostatnią istotną zmianą jest podwyższenie opłat za jazdę bez ważnego biletu. Teraz stawka wynosi 150 złotych (75 złotych w przypadku uregulowania jej w ciągu siedmiu dni), natomiast po zmianach wzrośnie do 300 złotych (50 złotych w terminie siedmiodniowym).
Skoro więcej osób ma jeździć autobusami to radzę się zastanowić lepiej nad puszczaniem w trasę dłuższych autobusów. Dla tylu osób potrzeba więcej miejsca, ponieważ teraz jeździ się jak w puszce. Radziłabym też w takim razie popracować nad klimatyzacją, która w ogóle nie jest włączana i ludzie w autobusach się pocą i duszą.