Obywatelskie zgłoszenie pozwoliło zatrzymać nietrzeźwego kierowcę
Naśladowania godną postawą wykazał się jeden z kierowców. Jego zachowanie przyczyniło się do zatrzymania kolejnego amatora jazdy na tzw. „podwójnym gazie”. Zgłaszający najpierw zauważył dziwnie zachowującego się mężczyznę, który wsiada za kierownicę forda. Podejrzewając, że kierowca może być pijany jechał za nim a o całym zdarzeniu powiadomił olsztyńskich policjantów. Taka postawa spowodowała, że 29-latek został zatrzymany. Jak się okazało, miał ponad 2,5 promila.
Od piątkowego wieczoru policjanci w Olsztynie udaremnili jazdę trzem nietrzeźwym kierowcom. Pierwszy wpadł w miniony piątek kilkanaście minut po godzinie 22.00. Na ul. Warszawskiej w Olsztynie funkcjonariusze Wydziału Interwencyjnego olsztyńskiej Policji zatrzymali do kontroli drogowej osobowego volkswagena. W trakcie kontroli okazało się, że kierujący jest nietrzeźwy. Badanie wykazało u niego ponad 3 promile alkoholu w organizmie. 35-letni mieszkaniec Olsztyna stracił prawo jazdy.
Kolejnego nietrzeźwego kierującego zatrzymano wczoraj ok. godziny 11.00 na ul. Piłsudskiego. W trakcie kontroli drogowej okazało się, 61-latek ma ponad pół promila alkoholu w organizmie. Olsztynianin nie posiadał również uprawnień do kierowania. Czesław K. stracił je wcześniej z powodów zdrowotnych.
Wieczorem ok. godziny 20.00 jeden z kierowców zauważył w okolicy sklepu spożywczego dziwnie zachowującego się, mogącego być pod wpływem alkoholu mężczyznę. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że obserwowany mężczyzna wsiadł za kierownicę forda i ruszył w kierunku osiedla Mazurskiego. Zaniepokojony mężczyzna jadąc za obserwowanym autem o zaistniałym zdarzeniu poinformował oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.
Jego przypuszczenia okazały się być słuszne. Kilkanaście minut później olsztyńscy policjanci zatrzymali wskazany pojazd do kontroli drogowej. Badanie alkomatem wykazało u kierującego Mirosława Ch. ponad 2,5 promila alkoholu. 29-latek tłumaczył się policjantom, że wypił tylko trzy piwa. Okazało się również, że mężczyzna nie ma uprawnień do kierowania. Funkcjonariusze przekazali pojazd osobie trzeciej a sprawę skierowali do sądu.
Policjanci apelują, aby każdy reagował na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Każdy, nawet anonimowo, może powiadomić funkcjonariuszy pod numerem telefonu 112 lub 997 o takim fakcie. Policjanci sprawdzą każdy taki sygnał.
Kierowcom za popełnione przestępstwa grożą kary do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo w związku z nowelizacją przepisów, osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tyś. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tyś. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.