Wiadomości

Obowiązek szkolny dla sześciolatków zostanie zniesiony

Przyjęta przez sejm nowelizacja ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw znosi obowiązek szkolny dla 6-latków i przedszkolny dla 5-latków. Dzieci 6-letnie zostaną objęte obowiązkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. Obowiązkowa nauka w szkole będzie się zaczynać w wieku 7 lat.

Jednocześnie rodzice będą mogli do 31 sierpnia w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat, wystąpić do dyrektora szkoły z wnioskiem o odroczenie rozpoczęcia przez ich dziecko nauki, pomimo osiągnięcia przez nie wieku, w którym powinno obowiązkowo pójść do szkoły.

Na wniosek rodziców naukę w szkole podstawowej będzie mogło rozpocząć także dziecko 6-letnie. Warunkiem będzie odbycie rocznego przygotowania przedszkolnego albo przedstawienie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia przez dziecko nauki w szkole.

W nowelizacji znalazły się też przepisy szczególne dla dzieci z lat 2008-2009. Dzieci urodzone w 2009 r., które rozpoczęły naukę jako sześciolatki w roku szkolnym 2015/2016 będą mogły, na wniosek rodziców złożony do 31 marca 2016 r., kontynuować naukę w pierwszej klasie w kolejnym roku. Analogiczne uprawnienie mają otrzymać rodzice dzieci urodzonych w pierwszej połowie 2008 r., które w tym roku szkolnym poszły do drugiej klasy. Także w tym przypadku na wniosek rodziców będą mogły kontynuować naukę w tej samej klasie w kolejnym roku.

Ponadto w myśl ustawy do 1 września 2019 r. samorządy przekształcą szkolne oddziały przedszkolne w przedszkola.

Nowelizacja wzmacnia też rolę kuratora oświaty. Będzie on powoływany i odwoływany na przez ministra edukacji. Obecnie takie kompetencje ma wojewoda. Kurator będzie uprawniony m.in. do weta wobec decyzji samorządu o likwidacji szkoły. Obecnie kurator opiniuje decyzję samorządu, ale jego opinia nie jest wiążąca.

Za przyjęciem nowelizacji ustawy głosowało 269 posłów (PiS, większość Kukiz’15), 156 było przeciw (PO i Nowoczesna), 17 wstrzymało się od głosu (15 z PSL). Ustawa trafi teraz do Senatu.

Źródło: sejm.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*