Nowe instrumenty wsparcia dla przedsiębiorstw

Nowe instrumenty wsparcia dla przedsiębiorstw

- Kategoria: Wiadomości
0

W poniedziałek 29 maja o godz. 14.00 samorząd województwa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego podpisze jedną z największych umów w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Umowa opiewa na blisko 300 mln zł.

Te środki w postaci pożyczek, poręczeń i wejść kapitałowych trafią do mikro, małych i średnich firm. Celem projektu jest wzrost konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw poprzez wsparcie ich aktywności inwestycyjnej i proinnowacyjnej. Wsparcie skierowane będzie przede wszystkim do tych firm, które mają utrudniony dostęp do finansowania zewnętrznego ze źródeł komercyjnych.

Podstawową cechą instrumentów finansowych jest to, że po ich wykorzystaniu odbiorca musi zwrócić otrzymane wsparcie. Dzięki temu środki trafiają z powrotem do puli i mogą stanowić wsparcie kolejnych odbiorców, a co za tym idzie możliwe jest wygenerowanie większej ilości inwestycji.

Na instrumenty finansowe przeznaczono łącznie prawie 300 mln zł (298 926 529,41 zł), w tym 254 mln zł (254 087 550,00 zł) ze środków unijnych oraz 44 838 979,41 zł w postaci wkładu własnego pośredników finansowych. Projekt będzie realizowany do końca 2023 roku.

BGK w imieniu zarządu województwa będzie pełnił funkcję menadżera funduszu funduszy, a to znaczy, że będzie zarządzał środkami finansowymi przeznaczonymi dla regionalnych przedsiębiorstw. Podpisanie tej umowy umożliwi rozpoczęcie procesu wyboru profesjonalnych pośredników finansowych, którzy bezpośrednio będą udzielać wsparcia przedsiębiorcom.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Koronawirus. 20 nowych przypadków na Warmii i Mazurach

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (17.09) o 652 nowych