Nasadzenia kompensacyjne nad Jeziorem Długim
Dokładnie 72 lipy zostały posadzone nad jeziorem Długim w miejscu topoli kanadyjskich, które trzeba było usunąć ze względu na zły stan zdrowia i zagrożenie jakie stwarzały dla użytkowników ciągu pieszo-rowerowego.
Nasadzenia kompensacyjne zostały przeprowadzone w dwóch etapach i przez dwóch wykonawców – w pierwszym (16-19 października 2020 r.) posadzonych zostało 40 sztuk lipy o rozmiarze pni 25-30 cm, w drugim (19-23 października 2020 r.) kolejne 32 sztuki lipy o rozmiarze pni 14-16 cm.
Drzewa te osiągają wysokość około 30 m. Charakteryzują się silnym wzrostem i dużym procentem przyjęć przesadzanych drzew. Okres kwitnienia przypada na przełom czerwca i lipca, a kwiaty o intensywnym, słodkim zapachu wabią masowo owady zapylające.
Rośliny zostały posadzone bardzo sprawnie i starannie. Zamontowano m.in. kanały napowietrzająco-nawadniające, system mocowania podziemnego bryły korzeniowej typu Gefa Treelock, a misy drzew zostały wyściółkowane korą.
Wszelkie koszty związane z zakupem i posadzeniem lip w pierwszym etapie, poniósł wykonawca prac, który wcześniej w miejscu usuniętych topoli kanadyjskich wykonał nasadzenie 39 sztuk dębów szypułkowych. U drzew tych stwierdzono wówczas zawleczoną chorobę i zostały wykarczowane.
Przypomnijmy, że łamliwe topole kanadyjskie zlokalizowane nad jeziorem Długim zostały wskazane do usunięcia z powodu silnego zamierania wierzchołków i konarów, niebezpiecznych rozwidleń pni, deformacji spowodowanych samoczynną redukcją koron i ogólnym złym stanem zdrowotno-technicznym. Topole nie rokowały szans na przeżycie i nie było alternatywy pozwalającej je zachować. Stwarzały także zagrożenie dla osób korzystających ciągu pieszo-rowerowego nad akwenem.