Kultura

Narodowe czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza w Olsztynie

W tym roku odbędzie się trzecia edycja akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
W ubiegłym roku w ponad 700 miejscowościach w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry. W tym roku spotkamy się podczas wspólnej lektury „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Ten przepojony duchem polskości i głębokiego patriotyzmu cykl powieści od dziesiątków lat kształtuje historyczną wyobraźnię Polaków.

Olsztyn 06.09.2014 r. – Niepubliczny Żłobek i Przedszklole „Art School-Warmia Towers”, ul. Barczewskiego 1 – od godz. 11:00 do godz. 12:30

Na początku spotkania z Narodowym Czytaniem organizatorzy przedstawią cele inicjatywy. Potem krótko przypomną sylwetkę Henryka Sienkiewicza w prezentacji. Kulminacyjnym punktem spotkania będzie publiczne czytanie fragmentów utworów H. Sienkiewicza przez kadrę i rodziców połączone z konkursem. Na zakończenie odbędzie się konkurs plastyczny dla dzieci i rodziców w zorganizowanym kąciku plastycznym pt. „Szkice węglem”.

Olsztyn 06.09.2014 r.- Szkoła Podstawowa nr 30 im. M. Zientary-Malewskiej, ul. Pieczewska 10 – sala A-209 – od godz. 11:00 do godz. 12:00

Spotkanie odbędzie się w szkole. Teksty „Trylogii” Henryka Sienkiewicza będą czytać rodzice, dzieci, nauczyciele oraz aktor. Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć strój szlachecki. Dla dzieci organizator przygotował kolorowanki. Dodatkową atrakcją będzie prezentacja multimedialna dostępna dla każdego w Strefie Relaksu.

Olsztyn 07.09.2014 r. – scena przy fontannie, Park Centralny – od godz. 13:00 do godz. 16:00

W dniu 7 września br. Narodowe Czytanie odbędzie się w Parku Centralnym. Organizator przewiduje artystyczne wykonania fragmentów „Trylogii” Henryka Sienkiewicza przez olsztyńskich aktorów, pokaz rycerski, stoisko Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz monidło przedstawiające postaci z Trylogii (program może nieznacznie ulec zmianie).

Akcję czytania poprowadzą Jaromir Wroniszewski i Marek Markiewicz z kabaretu „Czyści Jak Łza”.

W razie niepogody akcja przeniesiona zostanie do sali zrewitalizowanego Tartaku Raphaelsohnów przy ul. Knosały 3B.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*