Na poczcie zostaniesz przedsiębiorcą

- Kategoria: Ciekawostki
0

fot. Poczta Polska

Poczta Polska podpisała porozumienie z Ministerstwem Rozwoju w sprawie pilotażowego projektu dotyczącego umieszczenia InfoKiosków w placówkach pocztowych. InfoKiosk umożliwia korzystanie z prowadzonego przez Ministra Rozwoju Elektronicznego Punktu kontaktowego (biznes.gov.pl) oraz Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (firma.gov.pl).

InfoKiosk to samoobsługowy interaktywny punkt informacyjny. Za jego pomocą będzie można korzystać z usług informacyjnych  (artykuły, opisy procedur, możliwość zadania pytania) i transakcyjnych (złożenie wniosku). Testowy InfoKiosk został umieszczony w placówce pocztowej w Warszawie, przy Placu Trzech Krzyży 13.

Celem wspólnego przedsięwzięcia Poczty i Ministerstwa jest ułatwienie przedsiębiorcom komunikacji z administracją państwową. Dzięki InfoKioskowi przedsiębiorcy przy okazji wizyty na poczcie będą mogli zadać zdalnie ekspertowi Ministerstwa pytania dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej, czy też drogą elektroniczną zrealizować konieczne procedury administracyjne z nią związane. Co ważne wszystkie te usługi będą dostępne za darmo.

Poczta Polska jest gotowa nie tylko świadczyć usługi dla biznesu w obszarze logistyki czy marketingu, ale też być pośrednikiem w kontaktach z organami administracji publicznej. Pragniemy uczestniczyć w budowaniu nowoczesnej e-gospodarki i e-państwa. Możliwość elektronicznego załatwiania spraw urzędowych w placówce pocztowej to nasze kolejne rozwiązanie dla przedsiębiorców ułatwiające efektywne zarzadzanie firmą – mówi Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Elektroniczny Punkt Kontaktowy (ePK) umożliwia przedsiębiorcom znalezienie szczegółowych informacji o interesujących ich dziedzinach działalności gospodarczej, takich jak właściwe przepisy prawa, kontakty do organów realizujących daną procedurę czy sposoby i warunki dostępu do rejestrów publicznych.

Zadaniem ePK oprócz udostępniania niezbędnych informacji jest umożliwienie realizacji procedur administracyjnych drogą elektroniczną. W celu realizacji tego zadania portal ePK zintegrowany jest z Elektroniczną Platformą Usług Administracji Publicznej ePUAP.

InfoKioski umożliwią również korzystanie z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czyli systemu umożliwiającego rejestrację działalności gospodarczej, a także jej zawieszenie, wznowienie, zaprzestanie, czy zmianę jej przedmiotu. Wniosek o wpis do CEIDG jest bezpłatny i stanowi jednocześnie zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS oraz urzędu skarbowego. Wniosek można wypełnić on-line i wysłać go używając profilu zaufanego.

Profil zaufany to narzędzie potwierdzające tożsamość osoby fizycznej w systemach e-administracji. Można go uzyskać bezpłatnie na platformie epuap.gov.pl. Niezbędne jest potwierdzenie profilu zaufanego poprzez wizytę w punkcie potwierdzającym. Profil zaufany można potwierdzić m.in. w placówkach Poczty Polskiej.

Źródło: Poczta Polska

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Dach Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie zostanie wyremontowany

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się