
Na co zwracać uwagę przy zakupie gaśnicy?
Gaśnica to pierwsza linia obrony przed rozprzestrzenianiem się pożarów. Z tego powodu warto ją mieć zarówno we własnym domu, jak i w samochodzie czy w siedzibie firmy. Dobrze dobrana gaśnica poprawi bezpieczeństwo i pozwoli na ograniczenie skutków ewentualnych pożarów. Jednak jak właściwie znaleźć model, który będzie odpowiadać naszym potrzebom? Na rynku dostępne są rozmaite rodzaje gaśnic, dlatego warto wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas przeglądania ofert sprzedawców.
Rodzaj środka gaśniczego — jakie ma on znaczenie?
Substancja znajdująca się w gaśnicy to tzw. środek gaśniczy. Opracowuje się je tak, by umożliwiały one skuteczne gaszenie pożaru bez ryzyka pogorszenia sytuacji. Należy jednak pamiętać, że nie każdy środek gaśniczy nadaje się do zduszania każdego typu pożaru. Oznacza to, że gaśnicę powinniśmy dobrać na podstawie specyfiki materiałów, które mogą ulec zapłonięciu w danym miejscu. Na gaśnicach można znaleźć oznaczenia, które pozwalają określić, do jakich rodzajów pożarów można użyć danego egzemplarza. Symbole te prezentują się następująco:
- A — gaśnice z tym oznaczeniem przeznaczone są do gaszenia pożarów ciał stałych (m.in. drewno, tekstylia),
- B — to oznaczenie jest właściwe dla gaśnic przeznaczonych do gaszenia cieczy palnych (m.in. benzyny, oleju),
- C — ta grupa gaśnic przeznaczona jest do gaszenia gazów palnych (m.in. propanu, metanu),
- D — gaśnice z tym symbolem przeznaczone są do gaszenia metali łatwopalnych (np. potas, aluminium),
- F — gaśnice z tym oznaczeniem służą do gaszenia tłuszczy spożywczych (np. oleju roślinnego).
- Niekiedy spotyka się także oznaczenie E, sugerujące, że dana gaśnica nadaje się do gaszenia urządzeń elektrycznych, także pod napięciem.
Rozmiar i pojemność gaśnicy — jak wybrać?
Im większa jest pojemność gaśnicy, tym dłużej można gasić z jej użyciem pożar. Oznacza to, że w przypadku dużych budynków lub samochodów potrzebna będzie więcej niż jedna sztuka tego sprzętu. Minimalną pojemność gaśnic często określają obowiązujące w danej dziedzinie przepisy. Dobrze również zapoznać się z zaleceniami ekspertów, zarówno w zakresie doboru, jak i sposobu przechowywania sprzętu do gaszenia pożarów.
Przeglądając modele gaśnic, warto zwrócić uwagę na kwestie związane z łatwością ich użytkowania. Przydadzą się na przykład takie elementy jak szybkootwieralny zawór czy wskaźnik ciśnienia wewnątrz zbiornika. Na większą precyzję operowania butlą pozwoli połączony z nią wąż.
Gdzie szukać wysokiej jakości gaśnic?
Gaśnice do samochodu, mieszkania lub budynku firmy muszą być w pełni funkcjonalne, sprawne oraz bezpieczne. Nie możemy pozwolić sobie na to, by w czasie pożaru mierzyć się z problemami ze sprzętem przeznaczonym do jego gaszenia. Zanim wybierzesz gaśnicę, koniecznie zweryfikuj, czy masz do czynienia z rzetelnym sprzedawcą. Dobrej jakości gaśnice najłatwiej znaleźć w ofertach dostawców specjalizujących się w sprzęcie BHP czy wyposażeniu samochodowym. W Polsce takim sklepem są na przykład Nadkola.pl.