Kultura

„Movies from the Heart of Poland” – nagradzane w kraju i zagranicą krótkie metraże już w środę w Olsztynie

W środę 18 marca br. w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie będzie miał miejsce pokaz I. części projektu „Movies from the Heart of Poland” („Filmy z serca Polski”), przygotowanego przez festiwal filmowy Tofifest. Wstęp wolny.

Pokaz obejmuje krótkometrażowe fabuły, dokumenty i teledyski, zrealizowane w ostatniej dekadzie i nagradzane w kraju oraz poza granicami. Wśród nich znajdziemy nagrodzony na ponad 30 festiwalach (w tym amerykański Slamdance i polska Gdynia) film „Emilka płacze” Rafała Kapelińskiego, czy „Koniec wojny” Tomasza Szafrańskiego, w którym pierwszą rolę filmową zagrał znany z polskiej telewizji niemiecki showman Steffen Moller.

Warto dodać, że Szafrański zasłynął później reżyserią seriali „Nowa” i „Naznaczony”. Pokazane zostanie też pierwszy, polski krótki metraż nagrodzony BAFTA Scotland „Tajemnica spowiedzi” – niezależna produkcja nakręcona w podbydgoskim Szubinie przez studentkę Agatę Jagodzińską. Będzie też krótka etiuda o losie Żołnierzy Wyklętych „Reszta jest milczeniem” Pawła Hejbudzkiego.

Przegląd przygotował zespół odbywającego się w Toruniu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, którego 13. edycja odbędzie się w październiku. Przegląd jest selekcją polskich produkcji, które zaistniały w ciągu 12 lat istnienia Tofifest.

[divider]

Przez dwa dni (18 marca i 25 marca) zaprezentowane zostaną dwa bloki najlepszych filmów. Seanse odbędą się w kameralnej sali filmowej (nr 48, pierwsze piętro) o godz.18.00 w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, przy ul. Parkowej 1.

[divider]

Pokaz pierwszy: Fabuły i teledyski 18.03.2015r.

KONIEC WOJNY / END OF THE WAR

13’00, Polska 2003, fabularny; Reżyseria: Tomasz Szafrański; Zdjęcia: Dominik Górski; Obsada: Steffen Moller, Andrzej Grabowski; Produkcja: WRiTV w Katowicach, Agencja Produkcji Filmowej

Nagrody: Oskariada Warszawa 2004 – Grand Prix; Berlin MFF Interfilm 2004

Kończy się II wojna światowa. Armia hitlerowska wycofuje się przed Rosjanami. Do gospodarstwa prowadzonego przez rolnika i jego umysłowo niepełnosprawnego syna, trafia dwóch niemieckich żołnierzy. Tam dopełni się ich los.

Tomasz Szafrański: ur. 1977 w Bydgoszczy. Reżyser, scenarzysta, autor przekładów książek o teorii filmu. Laureat nagrody Flisak Tofifest. Wielokrotnie nagradzany (Slamdance, Tofifest, Gdynia). Autor wiuelu krótkich metraży i pełnometrażowego „Od pełni do pełni”. Reżyserował seriale „Nowa” i „Naznaczony”. Dwukrotny laureat polskiej edycji konkursu Hartley-Merrill.

 

CAISSA           

28’00, Polska 2013, fabularny; Scenariusz i reżyseria: Marcel Woźniak; Zdjęcia: Łukasz Bieńkowski, Radosław Naworski; Obsada: Krystian Wieczyński, Radosław Smużny, Paweł Tchórzelski, Anna Borkowicz-Sawicka; Produkcja: Marcel Woźniak

Jeden z ciekawszych debiutów krótkometrażowych ostatnich lat. Przypowieść o życiu jako o partii szachów (tytułowa Caissa jest mityczną boginią szachów). Opowieść o tym, jak wielką rolę w naszym życiu gra przypadek.

Marcel Woźniak: młody reżyser niezależny. Urodził się w Kwidzynie, żyje i pracuje w Toruniu. Był muzykiem, kartingowcem, szachistą i dziennikarzem. Od momentu powstania „Caissy” swoją drogę życiową związał z filmem.

 

HARDKOR I DISKO / HARDKOR & DISKO

4’00, Polska 2012, videoklip; Reżyseria: Maciek Szupica, Maciej Chodziński; Muzyka: Sofa; Zdjęcia: Bartek Bieniek, Krzysztof Kiziewicz; Producent: Maciek Szupica; Producent muzyki: EMI Music Poland Sp. z o.o.

Videoklip do utworu toruńskiego zespołu Sofa „Hardkor i disko” z płyty „Hardkor i disko”.

Maciej Szupica: ur. 1975 w Białymstoku. Artysta sztuk wizualnych: grafik, twórca filmów wideo, reżyser teledysków, rzeźbiarz, fotograf, scenograf, wokalista i muzyk, edukator. W dorobku ma kilkadziesiąt wideoklipów.

Maciej Chodziński: ur. 1981. Studiował grafikę w ASP w Gdańsku oraz filozofię na Uniwersytecie Gdańskim. Zajmuje się malarstwem, grafiką, sitodrukiem, tworzeniem video i instalacji.

SOFA: zespół grający muzykę soul, experimental, funk, hip-hop, chillout, rnb założony w Toruniu w 2003 roku. W 2007 uznana za fonograficzny debiut roku i uhonorowana statuetką Fryderyka oraz nominacją do Paszportu Polityki.

 

EMILKA PŁACZE / EMILY CRIES         

30’00, Polska 2006, fabularny; reżyseria Rafał Kapeliński; Zdjęcia: Paweł Dyllus; Obsada: Marta Chodorowska, Andrzej Szewczak, Czesław Mądry, Rafał Mohr; Produkcja: Aurora Films

Nagrody: Tofifest 2006 – Flisak Tofifest, Grand Prix, nagroda aktorska; FPFF Gdynia 2006 – Nagroda Główna; Oberhausen Short FF 2007; Nowe Horyzonty 2007; Seattle Polish Film Festival 2007; Austin FF 2007; Brest European FF 2007; KRAKFFA 2007; Festiwal Happy End Rzeszów 2006 – Grand Prix; Off Cinema Poznań 2006; Prowincjonalia 2007; Nagroda Polskiego Kina Niezależnego OFFSKAR; Festiwal KAN Wrocław 2007 – Złota KANewka;

 

Historia pierwszej miłości rozgrywającej się na tle Stanu Wojennego wprowadzonego w Polsce przez reżim komunistyczny 13 grudnia 1981 roku. Katowice, Górny Śląsk. 18-letni chłopak, zagubiony w otaczającym świecie, zakochuje się w Emilce. Ale nie wie jak to jej powiedzieć.

Rafał Kapeliński: ur. w 1970 w Toruniu. Absolwent UMK w Toruniu, Uniwersytetu Washington w Seattle i Londyńskiej Szkoły Filmowej. Laureat nagrody Flisak Tofifest. Wielokrotnie nagradzany za Emilka Płacze i Balladę o Piotrowskim. W 2009 na liście Variety „Young Eastern European Directors to Watch”. Laureat Cannes Film Festival’s Cinefondation Residence Award.

 

UCIECZKA / ESCAPE

3’30, Polska 2009, videolip; reżyseria i produkcja: Monika Kuczyniecka

Videoklip do piosenki zespołu Czesław Śpiewa „Ucieczka z wesołego miasteczka” z płyty „Debiut”.

Monika Kuczyniecka: ur. 1982 w Bydgoszczy. Jedna z najciekawszych, polskich animatorek młodego pokolenia. Autorka teledysków dla Voo-Voo, Foxa, Czesław Śpiewa. Mieszka i pracuje w Poznaniu. W 2010 uznana za OFFowe Odkrycie Roku. Otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia. Była nominowana do Polskiej Nagrody Przemysłu Fonograficznego Fryderyka’2011 i nagród Yach Film Festiwal.

Czesław Śpiewa: jedna z najpopularniejszych polskich grup muzycznych o polsko-duńskim składzie. Założona przez Czesława Mozila, wokalistę, kompozytora i muzyka, a także osobowość telewizyjną.

 

NA WŁASNE RYZYKO / AT YOUR OWN RISK

22’00, Polska 2012, fabularny; reżyseria Robert Grabowski, Jacek Piotrowski; Zdjęcia: Jacek Piotrowski; Obsada: Robert Olech, Martyna Zaremba, Piotr Krawczuk; Produkcja: Jacek Piotrowski, Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania (Łódź)

Nagrody: MFF Tofifest 2013 Grand Prix w konkursie Lokalizacje.

Młody bokser staje przed najważniejszą walką w swoim życiu. Walką o zdrowie swego dziecka. Pełna emocji niezależna fabuła zwyciężyła jednogłośną decyzją jury, pierwszą edycję konkursu dla kina regionalnego na Tofifest.

Jacek Piotrowski: absolwent Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi. Na co dzień prowadzi swoją firmę producencką. Mieszka w z Grudziądzu.

 

PAPIEROŚNICA / CIGARETTE CASE               

7’00, Polska 2005, fabularny; Reżyseria: Tomasz Matuszczak; Scenariusz i zdjęcia: Piotr Janowski; Obsada: Piotr Adamczyk, Arkadiusz Szychta, Marek Kasprzyk, Anna Sarna; Produkcja: WSFTiTv w Łodzi

Nagrody: Manhattan Short Films Festival w Nowym Jorku; International Short Film Festival w Cergy-Pontoise we Francji; Wakacyjne Kadry w Cieszynie

Polska, lata pięćdziesiąte. W kraju panuje bezlitosny system stalinowskiego komunizmu. Mały chłopiec jest mimowolnym świadkiem tajemnicy swojego ojca. Ten dzień zmieni całe jego życie. Muzykę do filmu napisał Zygmunt Konieczny, zdobywca Złotych Lwów w Gdyni, nagrody Polski Orzeł i nagrody przemysłu muzycznego Fryderyk.

Tomasz Matuszczak: ur. 1979 w Bydgoszczy. Reżyser i scenarzysta. Absolwent PWSFTviT w Łodzi. Współpracował z Janem Jakubem Kolskim. Nagradzany m.in. na Locarno Film Festival. Ma na koncie wiele dokumentów, etiud fabularnych oraz szereg reklam telewizyjnych.

 

WŚCIEKLIZNA / THE RABBIES        

4’00, animacja, Polska 2004; Reżyseria: Jacek Czapnik; scenariusz Tomasz Andrzejewski;

Nagrody: IFF Tofifest 2004 – najlepsza animacja; Fish Eye Film Festival Ulaan Baator – Grand Prix

Kompilacja elementów rysunkowych i zdjęć bydgoskich blokowisk. Krótka opowieść o wściekłości, jaka budzi się w wielu młodych ludziach uwięzionych w klatkach wielkich, po-socjalistycznych bloków.

Jacek Czapnik: animator, grafik i ilustrator. Pochodzi z Bydgoszczy. Wyróżniony przez MTV. Autor klipów, m.in. dla Jamala. Obecnie grafik w takich agencjach reklamowych jak Tribal DDB, Grey Group, Leo Burnett oraz IQ Marketing. Autor projektów dla Fiata, Procter & Gambel czy Unilever.

 

RESZTA JEST MILCZENIEM / THE REST IS SILENCE

10’00, Polska 2010, fabularny; Reżyseria: Paweł Hejbudzki; Zdjęcia: Kajetan Plis; Obsada: Krzysztof Rudziński, Radosław Smużny, Radosław Garncarek; Produkcja: Paweł Hejbudzki, Warszawska Szkoła Filmowa

Film opowiada o jednym z najtrudniejszych momentów w historii Polski. W latach 1945-49 oddziały polskiej armii podziemnej wierne rządowi rezydującemu w Londynie nadal walczyły, tym razem przeciwko nowym, komunistycznym władzom kraju. W bratobójczej wojnie często ginęły niewinne ofiary. Etiudę oparto na opowiadaniu „Do piachu” mistrza polskiej literatury Tadeusza Różewicza.

Paweł Hejbudzki: ur. 1980 w Toruniu. Reżyser, scenarzysta, montażysta oraz producent. Absolwent wydziału reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej. Zasłynął wielokrotnie nagradzanym filmem dokumentalnym „Stan umysłu” (2006).

 

SERPENTYNY I BAŃKI MYDLANE / STREAMERS AND SOAP BUBBLES

4’00, Polska 2012, videoklip; Scenariusz, reżyseria, animacja, produkcja: Zuzanna Szyszak;

Muzyka: Sofa; Producent muzyki: EMI Music Poland Sp. z o.o.

Videoklip do utworu “Serpentyny I Bańki Mydlane” toruńskiego zespołu Sofa z płyty pod tytułem „Hardkor i disko”.

Zuzanna Szyszak – Realizatorka teledysków i animacji. Współpracowała m.in. Czesław Śpiewa i z Teatrem Telewizji. Jest także ilustratorką, zafascynowaną designem i typografią.

 

TAJEMNICA SPOWIEDZI / THE SECRET OF CONFESSION

10’00, Polska, Irlandia 2011; Reżyseria: Agata Jagodzińska; Zdjęcia: Agata Jagodzińska, Roman Jagodziński; Obsada: Stanisława Jagodzińska, Natalia Jaroszewska, Ks. Piotr Łukowski, Michał Rybacki, Piotr Jagodziński; Produkcja: Agata Jagodzińska                                     

Nagrody: BAFTA Scotland Award for Best Independent Movie 2012; Filmowa Góra Zielona Góra 2011, Exposures Film Festival 2012

Polska prowincja. Głęboko wierząca starsza pani codziennie zderza się za zachowaniami młodych ludzi odwiedzających prowadzony przez nią kiosk. Postanawia na własną rękę pokazać młodym jak „powinno” wyglądać życie zgodne z katolickim nauczaniem.

Agata Jagodzińska: urodzona w Szubinie k. Bydgoszczy. Od kilku lat mieszka i tworzy w Szkocji. Jest absolwentką Queen Margaret University w Edynburgu. Prowadzi w Szkocji własną firmę producencką.

 

Pokaz Drugi: Dokumenty i teledyski 25.03.2015r.

 

CZARNA NIEDZIELA / BLACK SUNDAY      

10’00, Polska 2012, dokumentalny; Reżyseria, zdjęcia, scenariusz: Jarosław Piskozub, Maciej Jasiński;

Produkcja: Bydgoska Kronika Filmowa

Nagrody: MFF Żubroofka w Białymstoku 2011 – I nagroda; Bermuda Shorts Mannheim 2012 – Głowna nagroda; OKFA 2012 – Grand Prix; Opolskie Lamy 2012 – Grand Prix; Camera Obscura Bydgoszcz 2011 – I nagroda;

Żużel to jeden z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w Polsce. U nas budzi szalone emocje, choć poza granicami Polski jest niemal nie znany. Film jest błyskotliwym spojrzeniem na fanów „czarnego sportu”, podczas ich cotygodniowego, rytualnego spotkania na stadionie wtedy, gdy na chwilę zapominają o codziennym życiu i dają się porwać emocjonującej rywalizacji.

Maciej Jasiński i Jarosław Piskozub: reżyserzy, członkowie Bydgoskiej Kroniki Filmowej. Bydgoszczanie. Pracujący w duecie autorzy krótkometrażowych filmów dokumentalnych.

 

TUNEL / THE TUNNEL

3’30, Polska 2013, videoklip; Reżyseria i produkcja: Dariusz Landowski

Teledysk do piosenki zespołu Rejestracja.

Dariusz Landowski – filmowiec i muzyk. Bydgoszczanin. Od 1996 roku gra w bydgoskiej formacji Kredki. Autor wielu teledysków dla takich grup jak Sellisternium, Variete, Heldorado, Dopamina, Rejestracja. Ma na koncie kilka krótkich metraży i dokumentalny „Variete – muzyka bez końca”

Rejestracja: legenda polskiej sceny punkowej, założona w 1980 roku w Toruniu. Zespół wystąpił w legendarnym filmie o narodzinach polskiego rocka „To tylko rock” (1983).

 

ELEKTRYCZKA / ELECTRIC TRAIN

28’00, Polska 2007, dokumentalny; Reżyseria, scenariusz: Maciej Cuske; Zdjęcia: Marcin Sauter;

Produkcja: Eureka Media, Telewizja Polska

Nagrody: Paryż Festiwal Cinerail 2007 – Grand Prix, Gyor Mediawave 2007; Lubuskie Lato Filmowe 2006 – Złote Grono; Krakowski FF 2007

Podróż przez świat podmiejskiej kolei w Moskwie, klimatyczna i pełna wnikliwych obserwacji. Ktokolwiek „jechał” z Wieniczką Jerofiejewem z Moskwy do Pietuszek („Moskwa-Pietuszki”), niewątpliwie zastanawiał się, jak wygląda dziś podróż rosyjską elektryczką. Odpowiedź na pewno pomoże znaleźć dokument Macieja Cuske.

Maciej Cuske: reżyser, scenarzysta, wykładowca, jeden z najlepszych dokumentalistów młodego pokolenia. Urodzony w 1972 r w Bydgoszczy. Absolwent Szkoły Wajdy. Współzałożyciel nieformalnej „szkoły filmowej” – Bydgoskiej Kroniki Filmowej. Jest laureatem nagrody specjalnej Flisak Tofifest. Wielokrotnie nagradzany w Polsce i na świecie. Jest członkiem Zespołu Filmowego „Paladino” i laureatem nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego.

 

PIOSENKA KOLONISTÓW

4’10, Polska 2014, videoklip; Reżyseria, scenariusz, zdjęcia: Dariusz Landowski; Muzyka: Variete; Produkcja: Dariusz Landowski

Teledysk do piosenki zespołu Variete z płyty pod tym samym tytułem.

Dariusz Landowski: patrz wyżej

Variété – legenda polskiej muzyki rockowej. Założona w 1983 w Bydgoszczy nowofalowa grupa muzyczna, której liderem, wokalistą i autorem tekstów do dzisiaj jest Grzegorz Kaźmierczak.

 

HAKERZY WOLNOŚCI / HACKERS OF FREEDOM

20’00, Polska 2011, dokumentalny; reżyseria: Marcin Gładych; scenariusz: Marcin Gładych, Marceli Sulecki, Radosław Garncarek, Krystian Wieczyński; obsada: Radosław Smużny, Dominik Smużny, Radosław Garncarek, Krystian Wieczyński; producent: Gładych Movie, Next Level Group

Nagrody: Festiwal filmów Historycznych Zduńska Wola 2013 – Grand Prix; MFF Historycznych i Wojskowych Warszawa 2013

Fabularyzowany dokument o unikatowej akcji naukowców z uniwersytetu w Toruniu działających w „Telewizji Solidarność”, którzy stali się „pierwszymi hakerami w Europie”. W 1985 roku, u szczytu władzy komunistów, włamali się na antenę reżimowych wiadomości telewizyjnych i nadawali antykomunistyczne apele w porze największej oglądalności.

Marcin Gładych: Pochodzi z Mogilna, żyje i pracuje w Toruniu. Laureat nagrody Flisak Tofifest. Zaczynał jako fotografik w prestiżowych magazynach life-style. Na początku XX wieku przeniósł się do Torunia, gdzie dał się poznać jako wyjątkowy animator kina niezależnego i twórca filmowy. Autor wielu filmów krótkometrażowych oraz pełnometrażowego,, „pierwszego polskiego filmu społecznościowego” – „Panoptikon”.

 

SPORTOWIEC / THE SPORTSMAN

15’00, Polska 2013, dokumentalny; Reżyseria i produkcja: Paweł Słomkowski; Obsada: Piotr Truszkowski

Nagrody: IFF Tofifest 2013 – wyróżnienie jury w konkursie LOKALIZACJE

Dokument o niezwykłym sportowcu – Piotrze Truszkowskim, niepełnosprawnym koszykarzu. „Prawdziwy sportowiec to człowiek, który staje na linii startu. To, które miejsce zajmie finiszu, zależy tylko od niego” – mówi człowiek, który zwyciężył swoje kalectwo.

Paweł Słomkowski: urodzony w 1982 w Żninie k. Bydgoszczy. Reżyser, aktor i scenarzysta niezależny. Z zawodu ekonomista. Autor nagradzanych na festiwalach, krótkich filmów fabularnych i dokumentalnych. Od kilku lat mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii.

 

ZABAWKI / THE TOYS

3’30, Polska 2011, videoklip; Reżyseria i produkcja: Monika Kuczyniecka; Muzyka: Bajzel

Pierwszy singiel promujący płytę Bajzla „Mała Wulgaria”.

Monika Kuczyniecka: urodzona w 1982 w Bydgoszczy. Jedna z najciekawszych, polskich animatorek młodego pokolenia. Autorka teledysków dla Voo-Voo, Foxa, Czesław Śpiewa. Mieszka i pracuje w Poznaniu. W 2010 uznana za OFFowe Odkrycie Roku. Otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia. Nominowana do Fryderyka 2011 i nagród Yach Film Festiwal.

Bajzel: Piotr Piasecki, znany również jako Bajzel – polski muzyk, kompozytor, wokalista oraz autor tekstów. Muzyk grup Pogodno, Babu Król.

 

TAKSÓWKARZ / TAXI DRIVER            

28’00, Polska 2010, dokumentalny; Reżyseria: Ryszard Kruk; Produkcja: Kruk Multimedia

Nagrody: Tourfilm Brazil 2010, UFFoA Festiwal w Ustce 2010, FF Tallin 2010; Festiwal KULT OFF KINO w TVP Kultura – nagroda publiczności; FF Opolskie Lamy 2011; Filmowa Góra w Zielonej Górze 2011, Offeliada w Gnieźnie 2011, HAPPY END FF w Rzeszowie 2011

 

Nostalgiczna historia opowiadającym o najstarszym taksówkarzu w Toruniu, pracującym przez 50 lat za kierownicą Henryku Janickim. Nagradzany w kraju i zagranicą film, jest ciepłą opowieścią o człowieku, który reprezentuje odchodzący świat klasycznego wychowania, dobrych manier i szacunku dla klienta.

Ryszard Kruk: reżyser i scenarzysta. Torunianin. Jest autorem cenionych i nagradzanych, niezależnych filmów dokumentalnych.

 

FOX: BELLY OF THE BEAST

3’00, Polska 2012, videoklip; Reżyseria i produkcja: Monika Kuczyniecka

Teledysk do piosenki Fox’a „Belly of the Beast” z albumu „Fox Box”.

Monika Kuczyniecka: patrz wyżej

Fox to jeden z najbardziej utalentowanych producentów na polskiej scenie elektronicznej i alternatywnej, na stałe współpracujący z Marią Peszek i Kayah.

 

TRYSZCZYN 1939

20’00, Polska 2012, dokumentalny; Reżyseria: Robert Grochowski; Produkcja: Robert Grochowski, Sonic Art Studio

Nagrody: Festiwal Filmów Historycznych Zduńska Wola 2013 – II nagroda.

Historia wielkiej zbrodni popełnionej przez hitlerowskie Niemcy w 1939 roku pod Bydgoszczą we wsi Tryszczyn. W okrutny sposób zamordowano tam niemal tysiąc Polaków i Żydów. Film oparto na wspomnieniach spisanych przez leśniczego spod Tryszczyna, Henryka Bolcka.

Robert Grochowski: reżyser jest na co dzień archeologiem pracującym dla Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. „Tryszczyn 1939” to jego pierwszy film.

 

ZA PŁOTEM / BEHIND THE FENCE

12’00, Polska 2005, dokumentalny; Reżyseria: Marcin Sauter; Produkcja: Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy

Nagrody: New York Polish FF 2007: Wrocław FF KAN 2006; Vilnius Film Shorts 2006 – najlepszy film dokumentalny; Cinema du Reel Paryż 2006 – I Nagroda; MFF Off Cinema Poznań 2005; London Film Scholl FF – I Nagroda;, KRAKFFA 2005 – I Nagroda. Uznany przez L’Agence du Court Metrage we Francji za jeden z dziesięciu najlepszych filmów krótkometrażowych ostatnich lat.

Czwórka wiejskich dzieci, a za płotem podwórka gospodarstwa, na którym spędzają cały dzień, przechodzą letnicy, przejeżdża samochód… Pełne ciepła spojrzenie na wieś, jawiącą się jako rodzaj idealnego raju dzieciństwa.

Marcin Sauter: Ur. 1971 roku w Bydgoszczy. Jeden z najlepszych, polskich dokumentalistów młodego pokolenia. Laureat nagrody specjalnej Flisak Tofifest. Przygodę z obrazem zaczynał jako fotografik i filmowiec niezależny. Nakręcił kilkanaście nagradzanych na świecie filmów dokumentalnych. Pełnometrażowo debiutował filmem „Na północ od Kalabrii”. Współtwórca grupy filmowej Paladino i kolektywu dokumentalistów Bydgoska Kronika Filmowa.

SELLISTERNIUM: RUNNING FIGHT

Polska 2014, 7’33’’, videoklip; Reżyseria: Dariusz Landowski; Muzyka: Sellisternium; Obsada: Sellisternium, Janusz Kwasowski

Videoklip do utworu „Running fight” bydgoskiej formacji Sellisternium.

Dariusz Landowski: patrz wyżej

Sellisternium: heavy-metalowa grupa z Bydgoszczy utworzona w 1999 roku. Wydała album „Fury” (2008, Renaissance Records z USA). Gra mixturę metalu, moody art rocka z wpływami folku i rocka gotyckiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*