Młodzi radni rozpoczęli piątą kadencję

- Kategoria: Wiadomości
0

fot. UM Olsztyna

Po dwuletniej przerwie obrady wznowiła Młodzieżowa Rada Miasta Olsztyna. Podczas pierwszego posiedzenia wybrane zostały najważniejsze organy rady.

Młodzieżowa Rada Miasta została powołana decyzją olsztyńskich rajców w październiku 2003 roku. W jej skład wchodzi młodzież z publicznych szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych ze stolicy Warmii i Mazur.

– Jest mi niezwykle miło, że mogę przywitać w murach ratusza przedstawicieli olsztyńskiej młodzieży, najlepszych z najlepszych, bo cieszących się zaufaniem swoich rówieśników – mówił podczas inauguracyjnego posiedzenia prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Powołanie Rady to kolejny etap uspołeczniania procesu kierowania miastem. Rada jest miastu potrzebna, bo jest głosem Waszego pokolenia. Pokolenia, które już za kilka, czy kilkanaście lat, będzie kierować rozwojem Olsztyna.

W Radzie V kadencji zasiada 25 młodzieżowych rajców z 15 szkół. Nie wszystkie placówki wzięły  udział w wyborach. Podczas pierwszego posiedzenia radni odebrali zaświadczenia o wyborze, złożyli ślubowanie oraz wybrali m.in. prezydium rady. Przewodniczącym został Konrad Zacharski z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2.

– Działam aktywnie w swojej szkole i na pewno tak będzie także tutaj – mówi przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Olsztyna. – Naszym zadaniem jest działać na rzecz młodzieży i tym będziemy się zajmować najlepiej, jak umiemy.

Wśród najważniejszych zadań MRM jest upowszechnianie idei samorządowej wśród młodzieży oraz zwiększanie aktywności młodych ludzi, kształtowanie poczucia odpowiedzialności w zakresie spraw dotyczących samorządu lokalnego czy zapewnienie uczestnictwa młodzieży w procesie podejmowania decyzji bezpośrednio wpływających na sposób i jakość ich życia. Te cele są realizowane poprzez m.in. inicjowanie działań dotyczących młodzieży w mieście, organizowanie imprez kulturalnych, sportowych i wspieranie innych rodzajów aktywności młodzieży czy koordynowanie i inspirowanie inicjatyw młodych ludzi.

– To będzie ważny głos młodego, olsztyńskiego pokolenia – mówi opiekun MRM, Robert Szewczyk. – Pierwszych stanowisk jeszcze nie ma. niemniej już spotykałem się z tą młodzieżą i mam pewność, że pomysłów nie zabraknie.

Kadencja Rady trwa dwa lata. Sesje są zwoływane raz na trzy miesiące, z wyjątkiem wakacji letnich i ferii zimowych.

[Młodzieżowa Rada Miasta]
Źródło: UM Olsztyna

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Jak skutecznie organizować lokalne wydarzenia sportowe?

Wydarzenia sportowe nie tylko sprzyjają promocji zdrowego stylu