Ministerstwo Zdrowia potwierdziło pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce

- Kategoria: Wiadomości
0

Zdjęcie jest tylko ilustracją do testu

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Minister Zdrowia Łukasz Szumowski potwierdził wystąpienie koronawirusa w Polsce.

– Na ponad 560 testów, które wykonaliśmy dzisiaj w nocy otrzymaliśmy dodatnie wyniki pierwszego pacjenta, który ma potwierdzone zachorowanie na koronawirusa – jest to pacjent z woj. lubuskiego. Osoba przebywa w szpitalu w Zielonej Górze, czuje się dobrze. Wszystkie procedury zadziałały tak, jak powinny zadziałać – powiedział minister.

Z informacji przekazanych podczas konferencji wiadomo, że osoba ta przyjechała z Niemiec i sama zgłosiła się do lekarza. Pacjent został przewieziony do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Wszystkie osoby, które miały kontakt z zakażoną osobą, zostały objęte kwarantanną domową. Minister zapytany podczas konferencji o wiek osoby u której potwierdzono koronawirusa powiedział, że nie jest to osoba z grupy wysokiego ryzyka.

Obecnie w Polsce hospitalizowanych jest 68 osób oraz ok. 500 poddanych kwarantannie.

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?

Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.

800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Jak skutecznie organizować lokalne wydarzenia sportowe?

Wydarzenia sportowe nie tylko sprzyjają promocji zdrowego stylu