Mikołajkowy patrol na drodze

- Kategoria: Wiadomości
0

fot. KWP Olsztyn

Przepisy obligują nas do posiadania na wyposażeniu gaśnicy oraz trójkąta ostrzegawczego, ale jakie przedmioty jeszcze mogą się przydać? Z okazji Mikołajek policjanci WRD KWP w Olsztynie przygotowali dla kierowców upominki, mikołajkowe pakiety, których zawartość również powinna się znaleźć na wyposażeniu każdego auta.

Każdy odpowiedzialny kierowca powinien zadbać o to, by w jego aucie znalazły się przedmioty mogące ratować zdrowie i życie osób poszkodowanych w wypadkach. Są to m.in. koc termiczny, maseczka do sztucznego oddychania, komplet rękawiczek lateksowych w etui, młotek do wybijania szyb z nożem do cięcia pasów wraz ze zintegrowaną latarką oraz zawieszka odblaskowa. Wszystkie te przedmioty mogą być decydujące w sytuacji wypadku drogowego, bądź gdy inny kierowca zasłabnie. Wszystkie one trafiły do specjalnego „mikołajkowego pakietu bezpieczeństwa”, który przygotowali policjanci z KWP w Olsztynie.

Mikołajkowe pakiety bezpieczeństwa

W poniedziałek (06.12.2021) podczas policyjnych kontroli funkcjonariusze WRD KWP w Olsztynie przypominali kierowcom o zasadach bezpieczeństwa zimą i przypominali o tym tym, w co warto wyposażyć swoje auto. Niektórym kierowcom przekazali mikołajkowe upominki, pakiety bezpieczeństwa.

Jak ważne jest posiadanie takiego niewielkiego przedmiotu pod ręką, pokazuje przykład interwencji, jaką przeprowadził olsztyński policjant w drodze na służbę. Jadąc swoim autem do pracy (19.11.2021) na ul. Sielskiej w Olsztynie asp. szt. Andrzej Łowczyk z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zauważył samochód blokujący prawy pas ruchu. Jak się okazało, w fotelu kierowcy znajdował się nieprzytomny mężczyzna. Ze względu na fakt, że pojazd był zamknięty, aby dostać się do środka pojazdu policjant musiał użyć młotka. Po wybiciu szyby, wyjęciu mężczyzny, przystąpił do udzielenia pierwszej pomocy. Resuscytację krążeniowo-oddechową olsztyński policjant kontynuował aż do przejęcia przez zespół medyczny.

W tym przypadku udało się przywrócić funkcje życiowe, mężczyzna został przetransportowany do szpitala. Wybicie szyby w aucie wcale nie jest takie proste, jak może się zdawać niektórym. Gdyby w tym przypadku policjant nie posiadał młotka, znacząco wydłużyłby się czas potrzebny do rozpoczęcia reanimacji. W takich sytuacjach każda sekunda ma znaczenie i warto postarać się aby pomoc drugiej osobie przebiegła możliwie sprawnie.

Źródło: KWP Olsztyn

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Jak skutecznie organizować lokalne wydarzenia sportowe?

Wydarzenia sportowe nie tylko sprzyjają promocji zdrowego stylu