„Miejskie Dokufikcje. Niecodzienna Mapa Olsztyna”

- Kategoria: Kultura
0

26 listopada o godz. 18:00 w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej podsumowującej projekt „Miejskie Dokufikcje. Niecodzienna Mapa Olsztyna”.

Na wystawie w holu BWA zaprezentowane zostaną wybrane fotografie i filmy wykonane przez mieszkańców Olsztyna w ramach projektu Miejskie Dokufikcje. Niecodzienna Mapa Olsztyna” trwającego od września do listopada 2013 r.

„Miejskie Dokufikcje. Niecodzienna Mapa Olsztyna” to projekt fotograficzny i wideo polegający na dokumentacji serii interwencji-happeningów i warsztatów plastycznych odbywających się we wrześniu i październiku 2013 roku w przestrzeni publicznej Olsztyna z udziałem mieszkańców miasta. Wykonane w ramach projektu fotografie i filmy oraz towarzyszące im zapiski, szkice i wykonane podczas warsztatów obiekty złożą się na rodzaj wizualnej „mapy” i zostaną zaprezentowane w formie intermedialnej wystawy w listopadzie/grudniu 2013 roku w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie.

Tytuł projektu oznaczać ma niecodzienne, przewrotne podejście do dokumentowania, opisywania przestrzeni. Ma być odwróceniem sytuacji, gdzie najwięcej uwagi poświęca się miejscom reprezentacyjnym w mieście, uznanym za atrakcyjne dla turystów, promowanych na mapach i w oficjalnych folderach informacji turystycznej. W tym przypadku organizatorzy działali w miejscach nieoczywistych, niekiedy zaniedbanych lub opuszczonych, inicjując w nich działania grupowe: interwencje-happeningi czy warsztaty. Swoje działania w tych miejscach wszyscy wspólnie dokumentowali; także osoby postronne mogły wykonać swoje zdjęcia – na własnym lub użyczonym przez organizatorów sprzęcie i dodać je do wspólnej wystawy. Na projekt złożą się: cykl minimum pięciu interwencji artystycznych-happeningów w przestrzeni publicznej miasta Olsztyna, trzy warsztaty przeprowadzone z udziałem mieszkańców Olsztyna. Projekt zwieńczy wystawa dokumentacji fotograficznej i nagrań wideo przeprowadzonych działań – w holu BWA Galerii Sztuki w Olsztynie.

Projekt artystyczny „Miejskie Dokufikcje. Niecodzienna Mapa Olsztyna” zakłada próbę zwrócenia uwagi mieszkańców Olsztyna na miejsca nieoczywiste, niekiedy zapomniane, a jednocześnie na możliwość samodzielnego, kreatywnego wpływania na najbliższe otoczenie. Składające się na projekt happeningi, działania warsztatowe i wystawa mają na celu skłonienie widzów-mieszańców Olsztyna nie tylko do przemyśleń, ale i do podjęcia kreatywnego działania oraz prób twórczego przekształcania przestrzeni publicznej.

Organizator: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie
Współorganizator: BWA Galeria Sztuki w Olsztynie
Współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

 

Źródło: BWA Olsztyn

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Śmiertelny wypadek na trasie Ryn-Wejdyki

Do wypadku doszło na trasie Ryn-Wejdyki. Volkswagen bus