Międzynarodowy Olsztyn. Wystartował 8. WAMA Film Festival

- Kategoria: Kultura
0

Rozpoczął się największy festiwal filmowy Warmii i Mazur. Przed widzami pięć dni pokazów koprodukcji międzynarodowych nagradzanych w Berlinie, Wenecji, San Sebastian oraz najlepszych polskich filmów krótkometrażowych. W tym roku w olsztyńskim festiwalu weźmie udział ponad 140 gości zagranicznych, którzy będą uczestniczyli m.in. w warsztatach filmowych, wykładach z cenionymi praktykami kina oraz prezentacjach.   

Festiwal otworzył Gustaw Marek Brzezin. Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego podziękował organizatorom za uhonorowanie Anny Wasilewskiej poprzez nadanie Jej imienia Nagrodzie Jury Warmii i Mazur. – To piękne wyróżnienie zasłużonej postaci, która przyczyniła się do powstania festiwalu i wspierała jego rozwój przez tyle lat –  powiedział. Cieszę się także, że zacieśniła się współpraca pomiędzy WAMA Film Festival, a Warmińsko-Mazurskim Funduszem Filmowym. To są wspaniali promotorzy naszego regionu – podkreślił Gustaw Marek Brzezin.

 

Mam nadzieję, że filmy prezentowane w obu konkursach zainspirują Państwa do dyskusji o normalności w tych nienormalnych czasach, w których przyszło nam żyć. Chcemy aby WAMA Film Festival był platformą do rozmowy o problemach współczesnego świata – powiedział dyrektor Marcin Kot Bastkowski, nawiązując do tegorocznego hasła festiwalowego NORMALNOŚĆ.

W konkursie koprodukcji międzynarodowych, wśród dziewięciu tytułów, zostaną pokazane m.in. nominowana do Oscara „Aida” Jasmili Žbanić, najnowszy film Gaspara Noégo „Vortex”, zdobywca Wielkiej Nagrody Jury festiwalu w Wenecji „Nowy porządek” Michela Franco i najlepszy film MFF w San Sebastian „Początek” w reżyserii Dei Kulumbegashvili.

W Konkursie Filmów Krótkich widzowie 8. edycji WAMA Film Festival zobaczą 18 filmów krótkometrażowych zrealizowanych przez młodych twórców. Do konkursu wpłynęło blisko 120 zgłoszeń.

Wspólnie z partnerami zagranicznymi udało nam się zorganizować w tym roku prawdziwie międzynarodowe wydarzenie filmowe. Na festiwalu mamy ponad 140 gości z Włoch, Ukrainy, Francji i Norwegii. To dla nas powód do dumy, zwłaszcza że przygotowaliśmy interesujący program branżowy w ramach projektu „Polish-Norwegian Film Festivals Cooperation” – podkreślił Maciej Dominiak, producent festiwalu. Najważniejszym wydarzeniem będzie program „INNOVATIVE DIRECTING ACADEMY” przeznaczony dla młodych filmowców z Europy. Wśród prowadzących m.in. Piotr Domalewski, Alek Pietrzak, Mateusz Pacewicz i Barbara Białowąs.

 

  1. WAMA Film Festival, odbędzie się w dniach 5-9 października br. w Olsztynie, a projekcje będą miały miejsce w Multikinie w Galerii Warmińskiej (ul Juliana Tuwima 26).

Wszystkie wydarzenia 8. edycji WAMA Film Festival będą odbywać się w reżimie sanitarnym, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Podczas festiwalu obowiązywać będą wytyczne Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce.

Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie. Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Głównym mecenasem wydarzenia jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a głównym współorganizatorem: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Program wydarzeń branżowych w ramach cyklu „Polish-Norwegian Film Festivals Cooperation” dofinansowano ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021 oraz ze środków budżetu państwa.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Festiwal współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspierają: Program Unii Europejskiej ERASMUS+ oraz Narodowe Centrum Kultury.

Partnerem logistycznym festiwalu jest Grupa JD Kulej Autoryzowany Dealer Marek Ford i KIA w Olsztynie, a partnerem technologicznym BEIKS Machulski.

Partnerami międzynarodowymi tegorocznej edycji festiwalu są: Stiftelsen Amandusfestivalen (Norwegia), Associazione Cinematografica e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy), CinemaHall (Ukraina) oraz KINOGRAPHE (Francja).

 

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Dach Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie zostanie wyremontowany

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się