Sport

Międzynarodowe ściganie w Olsztynie, za nami triathlonowy Puchar Europy

Miniony weekend 29 i 30 maja w stolicy Warmii i Mazur upłynął pod znakiem doskonałej sportowej rywalizacji! W sobotę 29 maja mogliśmy obserwować zmagania blisko 250 zawodników z czterech kontynentów podczas prestiżowego Pucharu Europy w Triathlonie na dystansie sprinterskim. Niedziela (30 maja) należała do zawodników startujących w ramach Elemental Tri Series Olsztyn 2021.

W tym sezonie trwająca pandemia nie przeszkodziła organizacji zaplanowanych na 29 maja zawodów w ramach Pucharu Europy w Triathlonie dla Elity i Juniorów. Mimo, iż jeszcze na kilka tygodni przed imprezą sytuacja była niepewna, udało się przeprowadzić imprezę we właściwym terminie. Zawody w Olsztynie były niezwykle oblegane i do ostatniej chwili kilkudziesięciu zawodników czekało jeszcze na listach rezerwowych zawodów. Triathloniści mieli znakomitą okazję do walki o punkty kwalifikacyjne do zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Najwyższą lokatę w Elicie mężczyzn wywalczył Norweg Vetle Bergsvik Thorn, drugim zawodnikiem był Antoine Duval (Francja), trzecie miejsce wywalczył Szwajcar Simon Westermann. W wyścigu Elity kobiet triumfowała Jeanne Lehair (Francja). Drugie i trzecie miejsce na podium zajęły Rosjanki, druga była Diana Isakova, a trzecia Yuliya Golofeeva. Najwyżej sklasyfikowaną reprezentantką Polski w tym wyścigu, jak i w całych zmaganiach w Olsztynie była Paulina Klimas, która zajęła 7 miejsce.

W rywalizacji Juniorów najlepszy okazał się Sebastian Wernersen (Norwegia). Drugi na mecie był Niemiec Janne Buttel. Trzecie miejsce wywalczył Esteban Basanta Fouz. Warto również dodać, że w całej pierwszej dziesiątce znalazło się, aż czterech Hiszpanów!

Wśród Juniorek triumfowała Holenderka Barbara De Koning, której po zeszłorocznym drugim miejscu udało się w Olsztynie zwyciężyć. Druga na mecie zameldowała się Słowaczka Margareta Vrablova, zaś trzecie miejsce należało do Natalii Castro Santos (Hiszpania).

W sobotę 30 maja odbyły się zawody Elemental Tri Series 2021 na trzech dystansach: standard (1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze, 10 km biegu), sprincie (0,75 km – 20 km – 5 km) i supersprincie (0,4 km – 10 km – 2,5 km), a także zawody aquathlonowe dla najmłodszych.

Zawody rozpoczęły się od zmagań od zmagań na dystansie supersprinterskim w ramach Pucharu Polski. W kategorii Młodzik/Młodziczka zwyciężyli Kacper Serwiński (Swim Tri Rzeszów, 00:31:46) i Kaja Kulik (UKS Tri-Team Rumia, 00:35:35). W kategorii Junior Młodszy/Juniorka Młodsza najlepsi byli Tymon Horsten 9KS Tri Talent Team Gdańsk, 00:30:23) oraz Maja Wąsik (KS Sportwise Kraków, 00:33:55).

Na dystansie sprinterskim bezapelacyjnie najlepszy okazał się Przemysław Szymanowski (Szymanowski Triathlon Team, 00:59:19). Drugie miejsce należało do Kuby Kowalskiego (UKS G-8 Bielany Warszawa, 01:01:05). Trzecie miejsce na podium przypadło Dominikowi Pikorskiemu (Tridivision Triathlon Team, 01:01:14).

Najlepszą kobietą na sprincie okazała się Dominika Stypułkowska (3life team, 01:15:35). Druga na mecie zameldowała się Karolina Janyga-Kulik (CTS, 01:17:25). Trzecia w Olsztynie była Emilia Dryzalowska (Team Karaś, 01:18:38).

Ostatnim startem w ramach Elemental Tri Series Olsztyn 2021 był start zawodników na standard.
Pierwsze miejsce po niesamowitym etapie kolarskim wywalczył Tomasz Szala (ILABO Racing Team, 01:52:42). Drugi był prowadzący po pływaniu Sebastian Najmowicz (Jamowicz Triathlon, 01:54:22). Trzecią lokatę wywalczył Maciej Chmura (KAZIKI, 01:55:31).

Wśród Pań wygrała Aleksandra Jędrzejewska (KM Sport, 02:01:30), druga na mecie była Anna Padlewska (Kuźnia Triathlonu, 02:17:15), a trzecia Kinga Lorek (Beko Team, 02:18:07).