Miasto rozpoczyna rozmowy z PKP w sprawie budowy nowego dworca w Olsztynie

Miasto rozpoczyna rozmowy z PKP w sprawie budowy nowego dworca w Olsztynie

- Kategoria: Wiadomości
0

Miasto Olsztyn rozpoczęło rozmowy z PKP S.A. dotyczące ewentualnego udziału spółki w budowie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. W ramach inwestycji możliwa jest  budowa nowego dworca kolejowego. Po uchwaleniu przez gminę Olsztyn Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego kluczowym elementem jest pozyskanie przez inwestora prywatnego partnera strategicznego, który ma doświadczenie w realizacji tego typu projektów.  
PKP S.A. posiada duże doświadczenie w tego typu inwestycjach realizowanych wspólnie z prywatnymi inwestorami lub w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego. W ramach PPP powstaje na przykład nowy dworzec w Sopocie, obok którego znajdą się obiekty usługowo – handlowe. Podobne projekty, we współpracy z prywatnymi deweloperami, powstaną w stolicy. Będzie to nowy dworzec Warszawa Zachodnia wraz z kompleksem biurowców oraz zagospodarowanie terenu dworca Warszawa Gdańska. Do tej pory we współpracy z inwestorami wybudowano dworce w Katowicach i Poznaniu, które stanowią elementy nowoczesnych węzłów przesiadkowych i połączone są z galeriami handlowymi.

Kwestią kluczową dla ewentualnego udziału PKP S.A. w budowie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Olsztynie jest odpowiednie doświadczenie inwestora w realizacji tego typu projektów oraz zapewnienie finansowania.

„Olsztyn jest kolejnym miastem, w którym rozważamy budowę nowego dworca we współpracy z prywatnym inwestorem. Nasze dotychczasowe doświadczenia pokazują, że ten model sprawdza się bardzo dobrze. Zintegrowane centra znacznie poprawiają komunikację w miastach i stają się ich prawdziwą wizytówką. Będziemy rozmawiać z władzami Olsztyna i postaramy się wypracować rozwiązanie najlepsze dla Miasta i pasażerów.” – mówi Jarosław Bator, Dyrektor Zarządzający ds. Nieruchomości w PKP S.A.

„Olsztyn bardzo długo czeka na nowy dworzec, więc możliwość jego realizacji bardzo nas cieszy. Bardzo ważne jest założenie, iż będzie to Zintegrowane Centrum Komunikacyjne, zwłaszcza w kontekście powrotów na olsztyńskie ulice tramwajów. Jedna z tramwajowych krańcówek będzie łączyła się z Centrum. Ponadto inwestor zapowiada połączenie kładką nad torami północnej części miasta z dworcem, co stanowić będzie duże ułatwienie dla mieszkańców. Teraz, gdy jest już plan zagospodarowania nadchodzi czas realizacji, który będzie najlepszym sprawdzianem składanych miastu deklaracji” – powiedział Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna.

 

Źródło: UM Olsztyn

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Tragiczny wypadek pod Lutrami. Na auto przewróciło się drzewo

W ostatnim czasie lokalnie występujące silne wiatry dają