Wiadomości

Miasta, w których warto żyć, są na Warmii i Mazurach

W tym tygodniu jedenastoosobowa delegacja z departamentu Côtes d’Armor odwiedziła nasz region. Celem wizyty była wymiana doświadczeń w zakresie
rewitalizacji obszarów miejskich, a jej organizacja była możliwa dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Dwa tygodnie temu Warmię i Mazury odwiedzili nasi partnerzy z Bornholmu, aby rozmawiać o możliwościach rozwoju sportu i turystyki. Kolejnym przedsięwzięciem organizowanym w ramach projektu „Miasta, w których warto żyć.” była wizyta przedstawicieli władz oraz członków rad mieszkańców z miasta St. Brieuc.

Wizyta francuskiej delegacji rozpoczęła się w Ełku od udziału w debacie poświęconej projektom rewitalizacyjnym realizowanym w województwie warmińsko-mazurskim oraz departamencie Côtes d’Armor. Wydarzenie było okazją do przedstawienia polskich i francuskich doświadczeń w zakresie rewitalizacji społecznej i infrastrukturalnej. Wśród uczestników debaty znaleźli się m.in. prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz, burmistrz Górowa Iławeckiego Jacek Kostka oraz przedstawiciel Stowarzyszenia Alternatywa Wiktor Kurczak.

Francuską delegację reprezentowali przedstawiciele władz St. Brieuc Alain Ecobichon i Saîd Bendarraz oraz Remy Leray z Terre & Baie Habitat. Goście rozmawiali m.in. na temat znaczenia działań rewitalizacyjnych i ich finansowania, metod komunikacji z mieszkańcami oraz innowacyjności streetworkingu. Wymieniali również doświadczenia w zakresie modelowego procesu rewitalizacji. Ważnym punktem była także prezentacja zalet związanych z członkostwem w Sieci Cittaslow. Po debacie goście z Francji udali się w towarzystwie prezydenta Ełku na spacer po mieście. Delegacja odwiedziła m.in. zrewitalizowane obiekty powojskowe, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Plac Solidarności i Park Kopernika.

Kolejnego dnia delegacja z St. Brieuc zwiedziła Gołdap. Podczas spotkania z wiceburmistrzem Jackiem Morzym goście zapoznali się z realizowanymi projektami inwestycyjnymi oraz korzyściami związanymi z członkostwem w Sieci Cittaslow (Gołdap należy do sieci od 2013 roku). Z kolei spacer, podczas którego francuscy partnerzy zwiedzili Muzeum Ziemi Gołdapskiej, galerię sztuki regionalnej, gimnazjum oraz obiekty sportowe (sala gimnastyczna, siłownia i kryta pływalnia) mieszczące się w dawnych obiektach powojskowych pozwolił pokazać, w jaki sposób rewitalizacja może zmienić oblicze miasta. Następnym punktem wizyty było zwiedzanie uzdrowiska oraz Sanatorium Uzdrowiskowego WITAL.

Realizowany przez Departament Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie projekt „Miasta, w których warto żyć.” współfinansowany jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Wsparcie wymiaru samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2016”. Całkowita wartość projektu to blisko 115 tys. zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*