Leśnicy policzyli wilki i rysie w lasach Warmii i Mazur

- Kategoria: Ciekawostki
0

fot. pixabay.com

Leśnicy opublikowali wyniki zimowych liczeń wilków i rysi, które przeprowadzone były w 23 nadleśnictwach z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie i Białegostoku.

Olsztyńscy i białostoccy leśnicy szukali tropów dużych drapieżników w puszczach: Piskiej, Napiwodzko-Ramuckiej, Rominckiej, Boreckiej i terenach przylegających (łącznie na obszarze ok. 500 tys. ha). Liczenia odbyły się na zasadzie jednodniowych tropień po śniegu. Koordynatorem akcji było Nadleśnictwo Spychowo.

W akcji udział wzięło blisko 350 pracowników Lasów Państwowych oraz przedstawiciele RDOŚ w Olsztynie, Mazurskiego Parku Krajobrazowego, Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie oraz studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Dodatkowo analizowano obserwacje całoroczne z nadleśnictw i dane z prac terenowych Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, które również aktywnie brało udział w tropieniach i opracowywaniu wyników inwentaryzacji.

Na inwentaryzowanym obszarze stwierdzono występowanie 96-114 wilków zgrupowanych w 24 watahach oraz 7 rysi. Zebrano również 71 obserwacji dotyczących wałęsających się psów w lasach i wiele innych śladów bytowania dużych drapieżników takich jak: ofiary, odchody i inne ślady znakowania terenu, czy krew świadczącą o obecności rui u wilków, którą pobierano do badań genetycznych – informuje Adam Gełdon z Nadleśnictwa Spychowo.

Akcja była współfinansowana z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Sprawozdanie z przeprowadzonej inwentaryzacji dostępne TUTAJ

Wilki złapane w foto-pułapkę na terenie Nadleśnictwa Spychowo

Wilk – Nadleśnictwo Wipsowo

Źródło: RDLP w Olsztynie

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Dach Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie zostanie wyremontowany

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się