Wiadomości

Leśnicy i strażacy apelują: Nie wypalajcie traw!

Początek wiosny to czas, kiedy leśnicy uruchamiają, trwającą do jesieni akcję przeciwpożarową. W tym roku na ochronę lasów przed ogniem wydanych zostanie prawie 6 mln zł.

Nad bezpieczeństwem pożarowym lasów położonych na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie będą czuwać trzy samoloty – dwa gaśnicze Dromadery i patrolowa Cessna. Od tego roku samoloty będą stacjonować na lotnisku w Szymanach koło Szczytna. Las będzie też codziennie obserwowany ze specjalnych wież – tzw. dostrzegalni. Na terenie RDLP w Olsztynie mamy ich 40, co pozwala praktycznie na obserwowanie całych naszych zasobów leśnych – informują leśnicy z RDLP w Olsztynie.

Początek akcji przeciwpożarowej oznacza także konieczność uruchomienia punktów prognostycznych, w których dwa razy dziennie (o godz. 9 i 13) zbierane są informacje dotyczące m.in. wilgotności ściółki leśnej. Przypomnijmy, jeśli wilgotność ściółki mierzona o godz. 9 przez pięć dni z rzędu wynosi mniej niż 10 procent, wprowadzany jest zakaz wstępu do lasu.

Jak wynika ze statystyk 9 na 10 pożarów lasów wywołują ludzie. Wiosną do pożarów lasu dochodzi często w wyniku wypalania traw. Dlatego leśnicy i strażacy wspólnie apelują: – Nie wypalajcie traw.

Wspólna kampania informacyjna Komendy Głównej PSP oraz Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych ma na info-wypalanie-trawcelu zmniejszenie liczby pożarów traw oraz podniesienie świadomości ludzi w zakresie zagrożeń związanych z wiosennym podpalaniem nieużytków rolnych.

Pamiętajmy, że pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Zagrażają lasom, domom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. Stwarzają też niebezpieczeństwo dla podróżujących, gdyż dym znacznie ogranicza widoczność, co może doprowadzić do groźnych wypadków i kolizji. Angażują również wiele zastępów ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innym miejscu, gdzie naprawdę zagrożone jest życie i zdrowie ludzi.

Wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych jest zabronione. Grozi za to kara grzywny w wysokości 5 tys. zł, a nawet kara 10 lat pozbawienia wolności. Za wywołanie pożaru traw grożą poważne konsekwencje prawne, może też to skutkować utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej.

 

Źródło: RDLP w Olsztynie/straz.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*