Kurs sternika motorowodnego – zdobądź patent z Ocean Team!

- Kategoria: Polecane artykuły
0

W jaki sposób można zdobyć patent sternika motorowodnego? Jakie warunki trzeba spełnić? Jakie jednostki wchodzą w zakres uprawnień i po jakich akwenach można pływać, posiadając uprawnienia sternika motorowodnego? Czego możesz spodziewać się od egzaminu i czy konieczny jest uprzedni udział w kursie przygotowawczym? W tym artykule postaramy się wyjaśnić wszystkie te kwestie.

Co to jest patent sternika motorowodnego?

Osoby, które uzyskają patent sternika motorowodnego, posiadają uprawnienia do::

  • na wodach śródlądowych — uprawnienia do prowadzenia każdego jachtu motorowego (w tym również skuterów wodnych) bez ograniczeń dotyczących mocy silnika oraz długości kadłuba,
  • na wodach morskich wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich — uprawnienia do prowadzenia jachtów motorowych o długości kadłuba do 12 metrów w odległości 2 Mm od brzegu w porze dziennej.

Co ważne, posiadacze patentu motorowodnego sternika morskiego, którzy nie ukończyli jeszcze 16 roku życia, mogą prowadzić wyłącznie jednostki o mocy silnika nieprzekraczającej 60 kW.

Wymagania dotyczące patentu sternika motorowodnego

Kto może starać się o patent motorowodny? Jakie są wymagania? 

  • mieć co najmniej 14 lat,
  • zdać egzamin państwowy z wiedzy oraz umiejętności.

Nie ma konieczności przedstawiania żadnych dodatkowych dokumentów, zaświadczeń o stanie zdrowia itp. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że osoby niepełnoletnie, pragnące przystąpić do egzaminu na patent sternika motorowodnego, muszą posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych. 

Egzamin kończący kurs motorowodny

Jak wygląda kurs sternika motorowodnego? Jest on podzielony na dwa moduły: teorię oraz praktykę. Chcąc uzyskać pozytywny wynik, trzeba zdać obie części. Gdy zdarzy się niepowodzenie trzeba powtórzyć cały egzamin. Można do niego przystępować wielokrotnie, przy czym każda próba jest związana z opłatą w kwocie 250 zł. Uczniowie i studenci, po okazaniu ważnej legitymacji, mają możliwość skorzystać z 50% zniżki.

W części teoretycznej jest 75 pytań jednokrotnego wyboru – aby zdać, wymagana jest poprawna odpowiedź na przynajmniej 65 z nich. Praktyka polega natomiast na wykonaniu wszystkich zadań wskazanych przez osobę egzaminującą. Mają one na celu sprawdzić takie umiejętności, jak kierowanie załogą, manewry, wydawanie komend, czy prace bosmańskie. Podczas egzaminu dopuszczalne jest jednorazowe powtórzenie nieprawidłowo przeprowadzonego manewru.

Zdany egzamin kończy się uzyskaniem zaświadczenia o pozytywnym wyniku. Aby uzyskać patent motorowodny, należy je dostarczyć do Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego wraz z fotografią i dowodem wpłaty w wysokości 50 zł za wydanie dokumentu (uczniowie oraz studenci do ukończenia 26 lat korzystają z 50% zniżki). 

Czy konieczne jest szkolenie? 

Aby przystąpić do egzaminu na patent sternika motorowodnego, nie trzeba wcześniej uczestniczyć w szkoleniu przygotowawczym. Należy jednak podkreślić, że udział w szkoleniu jest oczywiście zalecany.

Jest to praktycznie niemożliwe by nauczyć się obsługi łodzi motorowej z książek lub Internetu, w szczególności umiejętności praktycznych. Również nieumiejętne korzystanie z łodzi motorowej, może być bardzo drogą rzeczą, dla sterującego. 

Wykorzystując kurs przygotowawczy można szybko i bezproblemowo zdobyć rzetelną wiedzę oraz niezwykle ważne umiejętności. Udział w kursie na patent sternika motorowodnego zdecydowanie zwiększa też szansę powodzenia na egzaminie, jak również podnosi poziom bezpieczeństwa na wodzie. Podsumowując, każdy kto ukończy takie szkolenie, potrafi prowadzić łódź motorową, a nie jest tylko posiadaczem patentu. 

Sprawdź dostępne kursy motorowodne i żeglarskie na stronie https://otss.pl/

Artykuł sponsorowany

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Dach Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie zostanie wyremontowany

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się