Wiadomości

Konferencja „Młodzi wchodzą do gry”

Konferencja „Młodzi wchodzą do gry” zainauguruje Warmińsko-Mazurski Tydzień Kariery organizowany z inicjatywy i pod koordynacją Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Konferencja odbędzie się 12 października (piątek) w ERANOWA, w Olsztynie przy ul. Obrońców Tobruku 3. Początek o godz. 10.00.

Od 15 do 21 października  na terenie województwa warmińsko-mazurskiego trwać będzie Warmińsko-Mazurski Tydzień Kariery. Jego hasło przewodnie to „Młode pokolenia na rynku pracy”. Wśród wydarzeń Tygodnia kariery znajdą się: konferencje, seminaria, targi pracy, spotkania, warsztaty, konkursy, wizyty studyjne, wycieczki i wiele innych przedsięwzięć. W ich organizację od 10 lat włączają się instytucje PAKTU dla Rozwoju Poradnictwa Zawodowego. Jest to partnerstwo zainicjowane i koordynowane przez WUP w Olsztynie, które z wieloma sukcesami na skalę ogólnopolską i europejską funkcjonuje od ponad 10 lat. Partnerstwo skupia blisko 80 instytucji z Warmii i Mazur z 4 resortów: pracy, edukacji, szkolnictwa wyższego oraz obrony narodowej.

Z uwagi na fakt, iż na rynek pracy wchodzi kolejne młode pokolenie, urodzone w epoce masowej globalizacji, mass mediów, Internetu i nowoczesnych technologii misją tegorocznych wydarzeń jest uświadomienie uczestnikom wyzwań stojących przed rynkiem pracy, związanych z następującą wymianą pokoleniową. Jako społeczeństwo stoimy przed koniecznością znalezienia wspólnej płaszczyzny porozumienia międzypokoleniowego.

Ramowy program konferencji – obszary tematyczne:

– Charakterystyka pokoleń: BB, X, Y, Z ze szczególnym uwzględnieniem mocnych i słabych stron  generacji Y i Z, ich systemu wartości, oczekiwań wobec życia zawodowego. Jak z nimi współpracować, jak się komunikować?

– Kreowanie życia zawodowego młodych generacji: jakie wybierają formy zatrudnienia (praca zdalna, cyfrowi nomadzi, freelancing, socjal media)? Jak przygotować środowisko pracy dla młodych?

– Polityka zarządzania nowymi generacjami. Jak to funkcjonuje  w praktyce? Pracownicze programy rozwojowe. Wykorzystywanie nowoczesnych kanałów rekrutacji.

– Rynek pracy oczyma młodych absolwentów Warmii i Mazur: oczekiwania młodych wobec pracodawców, form zatrudnienia, wynagradzania i innych aspektów pracy. Jak studenci oceniają poziom przygotowania do pracy po zakończeniu studiów?

– Młodzi bezrobotni: co powoduje, że ok. 1/3 osób bezrobotnych to osoby młode? Czy nowe narzędzia wspierające osoby młode ułatwiły im wejście na rynek pracy? Co można zmienić w działaniach urzędów pracy aby poprawić sytuacje młodych na rynku pracy?

Konferencji będzie towarzyszyła dyskusja panelowa nt. „Czy rynek pracy jest przygotowany do przyjęcia pokolenia Y i Z?”Uczestnicy dyskusji będą szukać odpowiedzi na pytania:

– Jakie miejsce w hierarchii wartości młodych generacji zajmuje praca?
– Czy pokolenie Y i Z jest dobrze przygotowane do podjęcia pracy?
– Jakie są ich największe zalety? W czym wygrywają z pokoleniem X?
– Jakie mają słabe strony? Jak się z nimi komunikować?
– Jak widzą pokolenie Y I Z pracodawcy z Warmii i Mazur? Jakie mają doświadczenia?
– Czego młodzi oczekują od pracodawców? Czy wynagrodzenie jest najważniejsze? Jakie inne aspekty pracy są dla nich ważne? Realizacji jakich potrzeb oczekują w pracy?
– Jakie formy zatrudnienia są dla nich najciekawsze?
– Czy pracodawcy są przygotowani do podjęcia współpracy z pokoleniem Y I Z?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*