Na sygnale

Kolejne trzy osoby uratowane przed wychłodzeniem

Postawą godną naśladowania wykazali się mieszkańcy olsztyńskiego Zatorza, którzy mimo swoich codziennych obowiązków nie przeszli obojętnie obok osoby starszej i bezdomnego narażonych na wychłodzenie i zamarznięcie. Widząc, że potrzebują pomocy powiadomili odpowiednie służby.

Jak co roku, gdy następuje gwałtowne ochłodzenie i temperatury spadają poniżej zera policjanci zwracają się z apelem o to, aby nie być obojętnym na osoby narażone na wychłodzenie organizmu lub zamarznięcie. Mowa przede wszystkim o osobach bezdomnych, schorowanych, osobach starszych oraz tych znajdujących się pod wpływem alkoholu i przebywających na zewnątrz.

Kiedy zauważymy niepokojącą nas sytuację nie wahajmy się i zadzwońmy na numer alarmowy.
Tak właśnie postąpiło wczoraj dwoje mieszkańców olsztyńskiego Zatorza, którzy mimo natłoku codziennych obowiązków nie przeszli obojętnie obok potrzebujących pomocy.

Około godz. 08:00 oficer dyżurny otrzymał informację o starszej kobiecie, która w samym szlafroku i w kapciach stała przy bloku. Nie wiedziała, gdzie jest, gdzie mieszka. Była zagubiona. Policjanci zaopiekowali się nią i zaprowadzili do bloku, by mogła się ogrzać. Tam ustalili jej miejsce zamieszkania. Skontaktowali się również z jej synem, który przyjechał na miejsce i zaopiekował się matką.

Kilka godzin później do komendy zadzwonił mężczyzna, który oświadczył, że w piwnicy w bloku śpi bezdomny, który z uwagi na niską temperaturę może tam zamarznąć. Policjanci pojechali we wskazane miejsce i odwieźli przemarzniętego mężczyznę do placówki zdrowia.

W okresie jesienno-zimowym policjanci podczas codziennej służby zwracają szczególną uwagę na osoby narażone na działanie niskich temperatur powietrza.
Wczoraj około godz. 20:00 podczas patrolowania ulicy Grunwaldzkiej funkcjonariusze zauważyli siedzącego na przystanku autobusowym bezdomnego mężczyznę. Z uwagi na to, iż znajdował się pod wpływem alkoholu został przewieziony do izby wytrzeźwień.

Nie bądźmy obojętni – wspólnie zadbajmy o tych, którzy potrzebują naszej pomocy

By dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy konieczne jest zaangażowanie nie tylko przedstawicieli służb, ale każdego człowieka. Dlatego apelujemy, by na bieżąco przekazywać sygnały o dostrzeżonych zagrożeniach i informować służby porządkowe o osobach leżących na mrozie, przebywających w okolicach dworców, siedzących dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujących pustostany, kanały ciepłownicze itp. Prosimy o zainteresowanie się losem sąsiadów bądź innych znanych osób, które są niepełnosprawne, samotne bądź w podeszłym wieku i wymagają pomocy.

O ich sytuacji warto poinformować Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej bądź Policję, a jeśli mamy takie możliwości osobiście możemy pomóc im w codziennych czynnościach, przynosząc im np. zakupy, lekarstwa. Nie przechodźmy również obojętnie obok osób nietrzeźwych, a szczególnie tych znajdujących się pod znacznym działaniem alkoholu.

Pamiętajmy – nasza właściwa reakcja i jeden wykonany telefon może uratować komuś życie – apelują olsztyńscy policjanci.

W przypadku zauważenia koczującego bezdomnego, mieszkańcy naszego miasta mogą zgłaszać ten fakt telefonicznie pod numerami:

– 997 lub 112 – Policja;
– 986 lub 911– Straż Miejska;
– 89 522 81 12 – Dyżurny Miasta;
– 89 534 04 14 – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej;
– 89 521 04 49 – Schronisko dla bezdomnych.

źródło: KMP Olsztyn (ab)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*