Kolejne oszustwa na „Blika”

- Kategoria: Na sygnale
0

Wakacje to czas odpoczynku, spędzania chwil z najbliższymi. Nawet wtedy musimy uważać, żeby ktoś nie usiłował wyłudzić od nas pieniędzy podszywając się chociażby za kogoś kogo znamy. Czujność jest konieczna z obu stron. Osoby pod którą podszywają się oszuści, aby jak najszybciej zareagować i udaremnić im dostęp do swojego portalu czy komunikatora, a także od osoby która otrzymuje takie wiadomości, powinna zareagować i uświadomić swojego znajomego, że ktoś podszywa się pod niego prosząc o pomoc finansową.

We wtorek (16.08.2022) podczas pobytu na wakacjach, 40-latek otrzymał wiadomość na jednej z aplikacji od swojego znajomego z prośbą o pomoc w zrealizowaniu zakupów i o przesłanie kodu BLIK na kwotę 1 000 zł. Mężczyzna wiedział, że jego znajomy niedawno został ojcem i te pieniądze mogły mu być potrzebne. Po paru minutach od zrealizowania płatności jego znajomy zadzwonił do niego z informacją, że ktoś włamał się na jego profil społecznościowy i wysłał wiadomości z prośbą o pomoc finansową do wielu znajomych.

W czwartek wieczorem (18.08.2022) 35-letnia kobieta siedząc w domu, otrzymała kilka telefonów od różnych osób z informacją, że „pisze” do nich na komunikatorze społecznościowym z prośbą o przesłanie pieniędzy poprzez BLIK. Kobieta od razu chciała zareagować i wejść na swój profil, aby temu zaprzestać, jednak nie mogła, była w pewien sposób zablokowana. Znajomi zaczęli wysyłać do niej wiadomość mms, aby pokazać jak wygląda ta rzekoma prośba o kod BLIK, żeby coś opłacić, lecz kobieta wiedziała, że to nie ona i jej znajomi wpadli w ręce oszusta. Niestety jedna ze znajomych jej osób dokonała tej wpłaty na 1 000 zł blikiem.

Wykorzystując nasze portale społecznościowe, komunikatory którymi się posługujemy cyberprzestępca kradnie naszą tożsamość, podszywając się pod nas i w ten sposób usiłuje wyłudzić pieniądze, prosząc o pomoc finansową. Namawia nas do wygenerowania kodu płatności telefonem, który mamy my przesłać, czyli naszemu „znajomemu”.

Zgodnie z kodeksem karnym za  przestępstwo oszustwa grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Źródło: KWP Olsztyn (mw/kh)

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Dach Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie zostanie wyremontowany

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się