Kobiety za kierownicą – co mówią policyjne statystyki?

- Kategoria: Ciekawostki
0

fot. KWP Olsztyn

Kobieta za kierownicą – często już samo sformułowanie wyzwala uśmiech na twarzach mężczyzn. Stereotypy, anegdotki, dowcipy o paniach za kierownicą, są zupełnie niesłuszne i krzywdzące. Policyjne statystyki mówią: uczestniczki ruchu drogowego są bardziej uważne, a co za tym idzie jeżdżą bardziej bezpiecznie niż panowie.

Mity

Chyba każdy słyszał jakiś dowcip o kobiecie za kierownicą. Pokutujący stereotyp  kobiety jako słabego kierowcy wciąż jest żywy w naszym społeczeństwie. Kolokwialnie mówi się „baba za kierownicą” – nazywając tak kogoś, kto słabo prowadzi auto. Często gdy wypadek spowoduje kobieta ludzie skłonni są do generalizowania – i za przyczynę zdarzenia uznają płeć kierującej. W wielu przypadkach taki sam wypadek spowodowany przez kierowcę mężczyznę nie  budzi tylu emocji. Ot, wiadomo.. zdarzyć się może. Mitem jest także to, że mało kobiet prowadzi auta. Coraz częściej widać je nie tylko w samochodach osobowych, prowadzą też autobusy miejskie, samochody ciężarowe, wiele z nich  fascynuje się motocyklami.

Tymczasem kobiety za kierownicą są bardziej uważne i ostrożne od mężczyzn. Nie podejmują niepotrzebnego ryzyka na drodze, są mniej skłonne do rywalizowania z  innymi kierowcami, wykazują większą empatię wobec wszystkich uczestników ruchu. To one częściej wożą dzieci, to one chętniej zatrzymują się przed przejściem dla pieszych, one też powodują mniej kolizji.

Policyjne statystyki pokazują, że kobiety- kierowcy nie powodują tylu wypadków, kolizji co mężczyźni, popełniają mniej wykroczeń, rzadziej decydują się na jazdę pod wpływem alkoholu.

Fakty

– W 2014 roku na drogach regionu  mężczyźni spowodowali blisko 78% wszystkich wypadków. Było to blisko 1000 wypadków, w których 83 osoby poniosły śmierć a 1263 poniosło obrażenia. Dla porównania- kobiety stanowią 22% sprawców wypadków. W wyniku tych zdarzeń  19 osób poniosło śmierć a 390 zostało rannych.

– Kobiety powodują mniej kolizji- na blisko 10500 takich zdarzeń w województwie tylko zaledwie ponad 2100 spowodowały kobiety.

– Na 121 wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców 10 z nich spowodowały kobiety,  w ich wyniku czternaście osób zostało rannych ,nikt nie zginął. Mężczyźni– nietrzeźwi sprawcy spowodowali 111 wypadków,14 osób poniosło śmierć.

–  Blisko 85 % wszystkich ujawnionych nietrzeźwych  za kierownicą  to mężczyźni.

Ciekawostką jest 8 marca: w 2013 roku odnotowano jednego nietrzeźwego kierowcę- był to mężczyzna. W 2014 roku w Dzień Kobiet policjanci nie odnotowali żadnego nietrzeźwego za kierownicą.

– Kobiety popełniają zdecydowanie mniej wykroczeń w ruchu drogowym. Panie za kierownicą nie ryzykują, nie są skore do agresywnych zachowań na drodze, z policyjnych systemów wynika, że w 2014 roku na drogach regionu  panie popełniły blisko 19 700 wykroczeń, panowie w tym samym czasie blisko 92 000.

Dzień Kobiet

Warto byłoby przenieść święto kobiet także na drogi. Panowie – tego jednego dnia spójrzcie na kobiety za kierownicą nie przez pryzmat ich płci a przez umiejętności. Doceńcie swoje żony, partnerki, córki i wszystkie inne bliskie wam panie- właśnie jako dobrych, odpowiedzialnych kierowców. W ramach prezentu umyjcie im samochód, wybierzcie się na przejażdżkę autem, nie komentujcie  wtedy każdego manewru. Panie to docenią, bo w końcu poczują się pełnoprawnymi uczestnikami ruchu – którymi przecież są.

Sprawcy zdarzeń drogowych według płci:

statystyki1Sprawcy nietrzeźwi według płci:

statystyki2

oprac. Marta Kacprzyńska z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Warmia i Mazury otrzymały prestiżowy tytuł Perły Samorządu

Spośród zgłoszeń nadesłanych z całej Polski, kampania promocyjna