Kierowali bez uprawnień. Odpowiedzą przed sądem

- Kategoria: Na sygnale
0

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Kierowanie bez uprawnień to tylko część wykroczeń jakie na swoim sumieniu mają kierowcy, wobec których interweniowali wczoraj olsztyńscy policjanci.

We wtorek (08.02.2022r.) około godz. 11:00 uwagę policjantów z Wydziału Zabezpieczenia Miasta zwróciła mazda, której kierujący i pasażer na widok funkcjonariuszy zaczęli nerwowo się zachowywać. Podejrzewając, że mężczyźni mogą mieć coś na sumieniu zatrzymali ich do kontroli. Jak się okazało, siedzący za kierownicą 51- latek nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Na jaw wyszło również, że mazda, którą prowadził nie posiada ważnych badań technicznych. Policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu.

Za popełnione wykroczenia 51- latek odpowie przed sądem. Podczas legitymowania pasażera na jaw wyszło, że jest poszukiwany do odbycia kary 5 miesięcy pozbawienia wolności za kierowanie w stanie nietrzeźwości. 28- latek chciał uniknąć odpowiedzialności podając policjantom fałszywe dane, jednak nie udało mu się ukryć swojej prawdziwej tożsamości i trafił do policyjnego aresztu.  Za wprowadzanie funkcjonariuszy w błąd został ukarany mandatem w wysokości 500 zł.

Około godz. 12:30 w jednej z miejscowości na terenie gminy Olsztynek policjanci olsztyńskiej drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę volkswagena, który przekroczył dozwoloną prędkość i kierował bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. W trakcie czynności okazało się, że to nie jedyne wykroczenia, jakie popełnił wsiadając za kierownicę. Na jaw wyszło, że 22 – latek nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami.

Bez uprawnień kierował również 33- letni kierowca skody, który około godz. 17:00 na ul. Żołnierskiej nie ustąpił pierwszeństwa kierującemu fordem i doprowadził do kolizji drogowej. Jak się okazało, pojazd, którym się poruszał nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia. Za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym 33- latek został ukarany mandatem w wysokości 1500 zł. Policjanci sporządzili również zawiadomienie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Jazda bez uprawnień- nowe przepisy

Dotychczas za kierowanie samochodem lub innym pojazdem mechanicznym bez uprawnień groził mandat karny w wysokości 500 zł. Od tego roku każdą sprawą kierowania autem czy motocyklem bez uprawnień musi zająć się sąd. Zgodnie z nowymi przepisami za to wykroczenie grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 zł. Maksymalna grzywna może wynieść aż 30 tys. zł. Poza tym sąd w każdej takiej sytuacji orzeka zakaz prowadzenia pojazdów, który trwa minimum 6 miesięcy, a maksymalnie 3 lata.

Źródło: KMP Olsztyn

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Drogowe podsumowanie weekendu

W ubiegły weekend na drogach Olsztyna i powiatu