Kiermas Warmiński w Brąswałdzie

fot. mat. prasowy UG Dywity

Żniwa zakończone, zboże już w spichlerzach, więc czas na XIX Kiermas Warmiński w Brąswałdzie, czyli Święto Plonów gminy Dywity! Obok warmińskich tradycji dożynkowych takich, jak dzielenie się chlebem, pieśni ludowych, czy „darcia pierza” na wydarzeniu, które odbędzie się w niedzielę 1 września, nie zabraknie też części rozrywkowej z koncertami zespołów: Warnijsko Kapela, Blue Card, Starius Band oraz gwiazdy disco polo – JORRGUSA.

Kiermas to żywa lekcja tradycji o naszej małej ojczyźnie, jaką jest Warmia. Od stuleci jest to uroczystość związana z odpustami i pielgrzymkami zwanymi tu łosierami (ofiarami), opisanymi przez tutejszego proboszcza Walentego Barczewskiego. Kiermas Warmiński w Brąswałdzie odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę września, kiedy to w miejscowej parafii pod wezwaniem św. Katarzyny obchodzony jest odpust.

– Przygotowaliśmy bogaty i zróżnicowany program wydarzenia, w którym każdy powinien znaleźć cos dla siebie – mówi Daniel Zadworny, wójt gminy Dywity. – Mamy pierwszą część związaną z tradycyjnymi obrzędami dożynkowymi, folklorem warmińskim i kultura ludową oraz część artystyczną z koncertami kapel coverowych, rockowych i występem gwiazdy nurtu disco polo – Jorrgusa. Zapraszam serdecznie 1 września na malowniczą polanę nad Kanałem Łyny przy przystani kajakowej w Brąswałdzie.

 

„Darcie pierza” i Warnijsko Kapela

Polana nad Łyną w Brąswałdzie to klimatyczne, nowe miejsce na duże wydarzenia kulturalne, które zachwyciło w ubiegłym roku mieszkańców całego regionu. Dość powiedzieć, że w 2018 roku przybyli oni w liczbie kilku tysięcy osób m.in. na koncert Zenka Martyniuka i zespołu Akcent.

– W tym roku również spodziewamy się sporej liczby gości, dlatego organizujemy Kiermas z dużym zabezpieczeniem jako imprezę masową – mówi Angelika Stawisińska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.00 od tradycyjnej mszy świętej w brąswałdzkim kościele. Potem Orkiestra Dęta z Pelnika przyprowadzi barwny korowód uczestników z wieńcami dożynkowymi na polane nad Łyną. Podczas części dożynkowej wystąpi zespół ludowy Jezioranie, koncert zagra Warnijsko Kapela, która w tym roku zdobyła Grand Prix na Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach. Starostowie dożynek, czyli miejscowa rodzina rolnicza Tomaszewskich przekaże bochen chleba wójtowi i przewodniczącej rady Gminy Dywity, a ci rozdzielą go sprawiedliwie wśród uczestników Kiermasu. Dużą atrakcja będzie też z pewnością spektakl muzyczny „darcie Pierza” w wykonaniu Warmińskiej Kuźni z Czerwonki. Na Kiermasie nie zabraknie też lokalnych przysmaków, rękodzieła, a dzieci będą mogły skorzystać z Parku Rozrywki z dmuchańcami.

 

Rock, blues i disco polo

W części rozrywkowej Kiermasu na publiczność czekają koncerty w nieco innym klimacie. Dobrego bluesa i energetycznego rocka zagra kapela Blue Card, w której wokalista jest Andrzej Sułek, mieszkaniec Brąswałdu. Po Blue Card około godz. 19.00 wystąpi gwiazda muzyczna imprezy, czyli jeden z najbardziej znanych wokalistów nurtu disco polo Jorrgus razem ze swoimi tancerkami. Jerzy Szuj, czyli Jorrgus to jeden z ulubionych wykonawców disco polo. Jego piosenki w serwisie Youtube osiągnęły oglądalność powyżej 100 milionów odsłon. Po koncercie Jorrgusa zagra zespół coverowy Starius Band, którego członkowie również są mieszkańcami gminy Dywity.

Ważny komunikat dla osób, które będą chciały dostać się i wyjechać z Brąswałdu. Do tej pięknej wsi można dojechać drogą powiatową z Dywit, ale dojazd od strony DK51 jest możliwy także przez Spręcowo i Ługwałd, a dla mieszkańców Jonkowa, czy Dobrego Miasta od strony Różynki i Bukwałdu. Do Brąswałdu warto wybrać się ze stosownym wyprzedzeniem. Parkingi i wstęp na imprezę są bezpłatne.

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Jak skutecznie organizować lokalne wydarzenia sportowe?

Wydarzenia sportowe nie tylko sprzyjają promocji zdrowego stylu