Polecane artykuły

Kiedy rodzice mogą odpuścić, a kiedy powinni interesować się edukacją dzieci w dużym stopniu?

Dzieci mają obowiązek szkolny do 18 roku życia. Pełnoletność oznacza, że mogą już decydować o sobie. Zatem ten wiek można uznać za granicę, do kiedy rodzice powinni interesować się ich edukacją i rzeczywiście sprawdzać czy się uczą. Jednocześnie z ową kontrolą w żadnym przypadku nie można przesadzać. Jak więc znaleźć swoisty balans?

Dzieci w szkole podstawowej – ufać czy kontrolować?

Gdy Wasze dziecko rozpoczyna szkołę, jest to wyjątkowy czas dla niego, ale i dla Was, a Wy zyskujecie jeszcze dodatkowe obowiązki. Nie każde dziecko łatwo się przystosowuje do trybu szkolnego. Niektóre dzieci płaczą, inne krzyczą, a są i takie, które zamykają się w sobie. Jeszcze kilka dekad temu nikt specjalnie nie zwracał uwagi na podejście podmiotowe do dzieci. Na szczęście obecnie to się zmieniło i to całkowicie. Dzieci należy traktować podmiotowo i z szacunkiem, a nie zakładać, że skoro są małe to nie wiedzą. W żadnym przypadku nie można bagatelizować ich uczuć. Zapewne więc na początek czeka Was odprowadzanie do szkoły, łzy i problemy ze skupieniem się dziecka. Ale potem powinno być już łatwiej… Cóż, nie jest. Otóż na początek musicie nauczyć dziecko systematyczności. Zatem to Wasza pociecha powinna zwracać uwagę czy ma zadania, kiedy jest klasówka i czy ma przeczytać lekturę. Ale trzeba liczyć się z tym, że dzieci są zapominalskie, a to oznacza, że na bieżąco powinniście sprawdzać i kontrolować czy dziecko wypełnia swoje obowiązki. Zawsze też powinniście być w kontakcie z nauczycielem wychowawcą. Podsumowując dzieciom musicie ufać, ale to zaufanie powinno być ograniczone, bo dzieci lubią zapominać, a niekoniecznie chcą ponosić koszty swoich decyzji.

A gdy dziecko jest starsze to…

A gdy dziecko jest starsze, to nadal nic się nie zmienia. Nadal musicie sprawdzać czy lekcje zostały odrobione, nadal musicie przeglądać dziennik online i przypominać o sprawdzianach. Oczywiście możecie dać więc zaufania, ale też w razie pomyłki dziecko musi ponieść konsekwencje, zatem nie może od Was oczekiwać, że w niedziele wieczorem napiszecie długi referat czy też zrobicie pracę z plastyki. Wielu rodziców wyręcza dziecko, choćby w pracach plastycznych. Z jednej strony wydaje się to uzasadnione, bo przecież rodzice wolą, gdy ich dziecko uczy się na sprawdzian z matematyki niż spędza czas na wyklejaniu, ale z drugiej jednak trzeba liczyć się z tym, że wyręczanie nie jest pedagogiczne. Owszem należy pomagać, ale jednak niekoniecznie wykonywać pracę za dziecko. Dodatkowo, gdy dziecko staje się nastolatkiem, to problemy w wielu przypadkach rosną. W końcu zbliżają się pierwsze ważne egzaminy, a wy mało co wiecie i jeszcze obawiacie się, że i wasze dziecko zapomni o nich. Warto wtedy kliknąć w link do pełnej informacji o egzaminie ósmoklasistów i dowiedzieć się wszystkich ważnych wiadomości.

Zaufanie przez wielkie „Z”

Rodzice często przejmują się szkołą bardziej niż ich dzieci, a to duży błąd. A gdy zbliża się egzamin ósmoklasisty, to Wy szalejecie ze stresu, podczas gdy Wasze dziecko wychodzi zrelaksowane i jeszcze do tego musicie przypomnieć mu o zabraniu długopisu. Jednak nie możecie aż takiej uwagi przykładać do tego. Otóż może się potem okazać, że dziecko zacznie wykorzystywać to, że Wam tak zależy. A tego przecież chcecie uniknąć. Musicie też zaufać nastolatkowi i choć będzie to ciężkie, to przecież przez całe życie nie możecie za niego odrabiać prac domowych. Zresztą lepiej od początku uczyć systematyczności albo wprowadzić kary za niewywiązywanie się z obowiązków. A gdy dziecko zbliża się już do osiemnastki, to pozostaje już tylko zaufanie i liczenie na to, że wpoiliście mu niezbędne zasady, do których będzie się stosować także, gdy będzie już decydować o sobie.

Kontrola, tylko niezbędna, a wsparcie zawsze

Wasze dziecko musicie wiedzieć, że zawsze może na Was liczyć. Musicie mu okazywać pełne wsparcie. Nie można krytykować dziecka za oceny, ale można wyrazić swoje niezadowolenie z powodu tego, że nie przyłożył się do nauki. A jeżeli dziecko się starało, a efekt był mierny? Oczywiście wtedy trzeba pocieszyć i pomóc. Rodzice muszą zawsze oferować pomoc swoim dzieciom. A jeżeli chodzi o kontrolę? To tutaj nie można przesadzać i trzeba wprowadzić tylko tą niezbędną.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*