Kąpieliska w CRS Ukiel wciąż zamknięte

- Kategoria: Wiadomości
0

Sinice nie odpuszczaj. Kąpieliska znajdujące się w CRS Ukiel są nieczynne do odwołania.

W związku z przeprowadzonymi badaniami i w ich wyniku stwierdzonym zakwitem sinic zamknięte zostały oba kąpieliska i wodny plac zabaw w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Ukiel. Na kąpieliskach wywieszono czerwoną flagę, obowiązuje bezwzględny zakaz kąpieli.

Kąpieliska są zamknięte do odwołania.

Nadal czynne jest natomiast Kąpielisko nad jez. Skanda – informuje OSiR.

Bieżący komunikat dotyczący jakości wody w kąpieliskach i miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli na terenie województwa warmińsko-mazurskiego znajduje się na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie: http://www.wsse.olsztyn.pl 

Sinice (cyjanobakterie) zalicza się do najstarszych i najprostszych organizmów na Ziemi. W przeszłości były uważane za glony. Wiadomo już, że należą do bakterii. Do „zakwitu” sinic w wodzie dochodzi często przy dużym nasłonecznieniu, stojącej wodzie i wysokiej temperaturze.

Kąpiel w miejscu, gdzie kwitną sinice, jest niebezpieczna, bo wydzielane przez sinice toksyny mogą podrażniać skórę i powodować zatrucia pokarmowe. Po zachłyśnięciu się zakażoną wodą mogą pojawić się mdłości i wymioty, biegunka i bóle brzucha.

Toksyny sinic uszkadzają wątrobę i układ nerwowy. Kąpiel w kwitnącej wodzie powoduje wysypkę, gorączkę i wymioty, czasem nawet drżenie mięśni czy trudności w oddychaniu. Jeśli wystąpią takie objawy, potrzebna jest pomoc lekarska

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

W rezerwacie Kwiecewo znaleziono śnięte ryby

Polski Związek Wędkarski z Olsztyna poinformował w swoich