Jezioro Krzywe będzie wreszcie zagospodarowane kompleksowo

- Kategoria: Wiadomości
0

Dziś prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz podpisze umowę na współfinansowanie realizacji projektu „Kontynuacja budowy całorocznej infrastruktury sportowo – rekreacyjnej nad jeziorem Krzywym w Olsztynie”.

Jezioro Krzywe będzie wreszcie zagospodarowane kompleksowo – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. Z punktu widzenia tej inwestycji szczególne znaczenie ma realizacja zadań, na których realizację Gmina Olsztyn uzyskała już dofinansowanie ze środków UE w ramach RPO Warmia i Mazury. W efekcie realizacji projektu powstanie infrastruktura wykorzystywana do celów turystyki aktywnej ze szczególnym uwzględnieniem okresu zimowego – dodaje prezydent.

W ubiegłym roku władze Olsztyna zawarły umowę z firmą NDI na realizację projektu, którego realizacja również odbywa się przy wsparciu środków Unii Europejskiej „Budowa całorocznej infrastruktury sportowo – rekreacyjnej nad Jeziorem Krzywym w Olsztynie”.

W ramach tego projektu uwzględniono dwa obszary Obszar D – ul. Jodłowa oraz Obszar A – Plaża Miejska. Zakres projektu „Kontynuacja budowy całorocznej infrastruktury sportowo – rekreacyjnej nad jeziorem Krzywym w Olsztynie” obejmuje dwie dodatkowe lokalizacje: Zatokę Miłą (Obszar B) i Słoneczną Polanę (Obszar C). Celem nadrzędnym projektu jest: Wzrost potencjału turystycznego województwa poprzez rozwój wielofunkcyjnej, całorocznej infrastruktury sportowo – rekreacyjnej.

Planowane centrum żeglarstwa wodnego i lodowego jest ofertą doskonale wpisującą się w charakter regionu i co najistotniejsze jest dopełnieniem i kontynuacją oferty letniej. Wielofunkcyjność kompleksu realizowana będzie także poprzez budowę boisk, placu gier i urządzeń sportowo-rekreacyjnych. Budowane obiekty kubaturowe służyć będą obsłudze kompleksu (hangar z warsztatem szkutniczym) jak również rozszerzą jego funkcje (Centrum żeglarstwa wodnego i lodowego), gdzie funkcjonować będą: siłownia, sale konferencyjne, wypożyczalnia sprzętu oraz gastronomia.

Obiekty te pozwolą na wszechstronne wykorzystanie naturalnych warunków obszaru i otoczenia projektu. Istniejąca oferta turystyczna miasta zostanie rozbudowana i wzbogacona o zupełnie nowe elementy dostosowane funkcjonalnie i przestrzennie do sąsiadujących terenów.

W ramach projektu wykonana zostanie także infrastruktura towarzysząca – okołoturystyczna, uzupełniająca tworzoną bazę sportowo-rekreacyjną. Wzdłuż brzegów Jeziora Krzywego, w rejonie Słonecznej Polany i Zatoki Miłej powstanie wielofunkcyjny szlak turystyczny- odpowiadający na potrzeby turystyki pieszej, rowerowej i zimowej. Szlak ten powiązany będzie funkcjonalnie i lokalizacyjnie z będącym w realizacji układem szlaków przy Jeziorze Krzywym realizowanych w ramach komplementarnych projektów z tego obszaru. W sezonie pełnił będzie funkcje szlaku turystyki pieszej i rowerowej, zimą zaś toru do nart biegowych.

W obrębie projektowanej bazy turystycznej powstaną również wypożyczalnie rowerów turystycznych i górskich, łyżworolek oraz nart biegowych. Dzięki temu przyjezdni kompleksowo zostaną wyposażeni w narzędzia niezbędne do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej.

Infrastruktura nabrzeża wyposażona zostanie kompleksowo w urządzenia obsługi wypożyczalni sprzętu pływającego: jachtów i bojerów. W ramach projektu promuje się i rozpowszechnia na Warmii i Mazurach nowe i niekonwencjonalne dyscypliny sportu oraz tworzy warunki do ich uprawiania. Planowana infrastruktura odpowiadać będzie potrzebom rożnych grup zainteresowanych. Zachęci to do korzystania z obiektów młodych i starszych wielbicieli sportów zimowych, wodnych a także osób systematycznie uprawiających sport.

Dzięki atrakcyjnej, całorocznej ofercie sportowo-rekreacyjnej znacząco wzrośnie potencjał turystyczny regionu, umożliwiając organizowanie znaczących imprez sportowych o randze krajowej i międzynarodowej, przyjmowanie coraz bardziej wymagających turystów, rozwój dotychczas nieobecnych form uprawiania i dziedzin sportu.

Przyjęty do realizacji kompleks składa się z dwóch lokalizacji terenowych scalonych wielofunkcyjnym ciągiem komunikacyjnym uzupełniających się różną ofertą sportowo-rekreacyjną. W obszarze Zatoki Miłej (Obszar B) i Słonecznej Polany (Obszar C) powstaną budynki i budowle oraz zakupione zostanie wyposażenie niezbędne do funkcjonowania kompleksu.

OBSZAR B:
– Wielofunkcyjny szlak turystyczny o funkcji pieszej, rowerowej, narciarskiej
– Wielofunkcyjne boisko sportowe do piłki nożnej, siatkówki, koszykówki
– Infrastruktura techniczna (kanalizacja deszczowa i drenaż, oświetlenie terenu, zieleń)
OBSZAR C:
– całoroczny hangar z warsztatem szkutniczym
– budynek centrum żeglarstwa wodnego i lodowego
– siedziska amfiteatralne
– tarasy
– plac centralny
– place sprzętu wodnego
– slip betonowy i pływający
– pomost przybrzeżny
– pomost rekreacyjny
– urządzenia obsługujące sprzęt
– ciągi piesze i pieszo-jezdne
– mała architektura
– plac gier i urządzeń sportowo-rekreacyjnych
– boisko sportowe z wyposażeniem
– taras widokowy na budynku c1
– taras widokowy na budynku c2
– śmietnik
– urządzenie i gospodarka zielenią
– wyburzenie istniejących budynków
– budowa sieci uzbrojenia technicznego: doprowadzenie wody, odprowadzenie ścieków sanitarnych i technologicznych, odwodnienie, oświetlenie, sieć teletechniczna
– zakup wyposażenia: sportowego (łodzie motorowe, jachty żeglarskie, narty biegowe, rowery, łyżworolki), siłowni, centrum saunowego, pomieszczeń magazynowych i klubowych, boisk sportowych jak również wyposażenia pierwotnego pozostałych pomieszczeń centrum żeglarstwa wodnego i lodowego.

Realizacja inwestycji pozwoli przede wszystkim na prowadzenie kompleksowego szkolenia sportowego w zakresie żeglarstwa wodnego i lodowego. Umożliwi stworzenie pełnego sytemu szkolenia, który zapewni przyszłym zawodnikom ciągły rozwój umiejętności na jachtach różnych klas (od 6-7 lat poprzez kolejne sekcje-etapy szkolenia, aż do sekcji olimpijskiej). Nowa infrastruktura i zakupione wyposażenie pozwoli na prowadzenie szkoleń match racing’owych i szkoleń bojerowych (żeglarstwo lodowe) a utworzone wypożyczalnie sprzętu pływającego i sportowego; boiska do siatkówki plażowej; zaplecze saunowe i siłownie, umożliwią prowadzenie zajęć i zawodów sportowych oraz organizacje m.in.: regat żeglarskich, bojerowych, windsurfingowych.

Planowany termin zakończenia rzeczowej realizacji projektu: 30 maja 2015 r.

Źródło: UM Olsztyn

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

W rezerwacie Kwiecewo znaleziono śnięte ryby

Polski Związek Wędkarski z Olsztyna poinformował w swoich